20.12.2021

Хлорофіл: користь для здоров'я та показання до застосування

Соколовський Роман
Бодібілдер, фітнес-блогер, учасник телевізійних проектів
Хлорофіл: користь для здоров'я та показання до застосування

Усі без винятку фотосинтезуючі організми насичені хлорофілом. Цей зелений пігмент не просто надає забарвлення вищим рослинам, бактеріям, ціанобактеріям, водоростям та іншим живим організмам, а й продукує складний хімічний процес – фотосинтез. Саме завдяки йому вищеперераховані організми наділені особливим привілеєм під назвою життя. Всесвіт флори тісно пов'язаний із нашим існуванням. Завдяки рослинам ми дихаємо, а також черпаємо величезну кількість незамінних корисних нутрієнтів, вживаючи рослинні продукти. І в цьому контексті назріває цікаве питання, чи корисний для людини той самий хлорофіл, який життєво необхідний рослинам? У суспільстві досить суперечливі думки з цього приводу, а ось з боку науки більш однозначні і свідчать вони про те, що хлорофіл має досить широкий сприятливий вплив на наш організм. Щоб розібратися в цій дилемі, потрібно торкнутися основних тем, пов'язаних із зеленим пігментом рослин та відповісти на головні питання:

 • які види представленої речовини ми можемо отримувати ззовні і чим вони відрізняються? А також розберемо маніпулятивну складову у ключі цієї теми;
 • як досягти максимального засвоєння нутрієнту;
 • які саме процеси в організмі зачіпаються при вживанні хлорофілу;
 • як слід вживати речовину.

І, звичайно ж, не обійдемо стороною одну з головних тем, яка є гарантованою причиною численних суперечок – хлорофіл для схуднення: правда чи міф? Полетіли.

Хлорофіл: особливості та різновиди нутрієнта в розрізі вживання людиною

Безпосередньо зі світу флори речовина потрапляє до нас у організм у вигляді двох компонентів:

 • хлорофіл а – є в рослинах основним пігментом фотосинтезу;
 • хлорофіл b – є допоміжним елементом, який сприяє розширенню спектра, що поглинається живим організмом зі світла.

І тут є цікавий момент. Всі організми, які живуть завдяки фотосинтезу, містять хлорофіл a, але не всі містять хлорофіл b (2). Цей факт був би мало цікавий у ключі нашого розбору, якби не деякі твердження. Справа в тому, що окремі джерела свого часу використовували це явище в індивідуальних цілях, стверджуючи, що корисний хлорофіл можна отримати виключно з вузького кола рослин. Коли така інформація стала мало актуальною через свою неспроможність, було зроблено крок уперед і складено список флори, за допомогою якої можна наситити організм корисними зеленими органелами рослин. Відповідно все, що повз список або абсолютно не засвоюється, або і зовсім шкідливо. Перелік має такий вигляд:

 • спіруліна;
 • люцерна;
 • водорість хлородофілус;
 • кропива;
 • проростки ячменю та пшениці.

Ця інформація також не протрималася довго на плаву. З перерахованих вище продуктів наш організм отримує хлорофіл. Зі шпинату, петрушки, кропу, сотень видів салату, капусти та багатьох інших рослинних джерел ми теж отримуємо хлорофіл. Все може здатися трохи заплутаним, але зараз стане на свої місця.

Мета такої дезінформації гранично проста – фінансовий зиск. Так би мовити, штучне піднесення цінника на вузьку групу товару. Останнім «аргументом» на користь загадкового списку рослин та біодобавок на їх основі став висновок одного вченого. У пошуках інформації про користь хлорофілу та його засвоюваність, ви гарантовано натрапите на масу статей, в яких буде згадуватися наступний контекст: «Нобелівська премія у чеського професора за те, що він довів, що хлорофіл ні за яких умов не розчиняється в нашому організмі». І, звичайно ж, в окремих статтях далі буде короткий список з обраної флори, яка дивним чином легко абсорбується в нашому організмі. Цікаво ось що:

 • ніде не згадується ім'я того самого професора;
 • немає наведеної його прямої цитати або витримки з Нобелівської роботи, яка б підтверджувала вище поданий факт.

Частково інформація достовірна, адже нам потрібен мінерал, що міститься в хлорофілі та подальші хімічні реакції молекули в організмі, а не сам барвник і наш розумний внутрішній механізм це розуміє. Але у цих статтях перевернули все з ніг на голову. Інформація користується неймовірною популярністю з однієї простої причини: її розмістило, грубо кажучи, шановне джерело. Чи готові побути детективом?

Ім'я того самого вченого Richard Willstatter (3), який у 19 столітті отримав Нобелівську премію за дослідження барвників рослинного світу, особливо хлорофілу. Масштаб і користь його відкриттів складно переоцінити, адже саме він дав світові розуміння, що таке хлорофіл, а саме:

 • надав факт, що хлорофіл ділиться на складові частини a та b;
 • розібрав на запчастини молекулярну структуру речовини;
 • знайшов повну подібність між хлорофілом та гемоглобіном. Різниця лише в тому, що в серці молекули хлорофілу лежить магній, а в гемоглобіні – залізо. Але структурно ці молекули абсолютно ідентичні (4).

Він надав світові масу знань про хлорофіл, у тому числі в одному важливому ключі – молекула хлорофілу незмінна у всіх видах рослин. Про це можна ознайомитися безпосередньо з його Нобелівської лекції (5). І в ній немає жодної згадки про повну відсутність біодоступності хлорофілу, а тим більше відсутній список обраних рослин. У сухому залишку ми маємо ось що:

 • нашому організму абсолютно неважливо, яка форма хлорофілу надійшла (a або b). Внутрішній механізм людини розглядає речовину з боку молекулярної складової і йому цікава сама молекула із внутрішнім ядром магнію;
 • ми отримуємо речовину абсолютно з будь-якого виду флори, оскільки та сама молекула є незмінною.

Проблеми з рівнем засвоєння натурального природного хлорофілу дійсно є, давайте подивимося на причини низької біодоступності речовини:

 • хлорофіл відноситься до жиророзчинних сполук (6), отже, абсорбція вимагає достатньої кількості жирів;
 • зелений пігмент щільно зв'язується з канцерогенами у просвіті кишечника (речовини, що сприяють виникненню новоутворень), тим самим мінімізуючи свою засвоюваність, але при цьому пригнічуючи вплив канцерогенів (7).

Є ще один момент, який пов'язаний із термообробкою. Вважається, що тільки свіжі продукти або мінімально термічно оброблені зберігають усі корисні властивості хлорофілу. Але цей момент вимагає додаткових досліджень, оскільки ця речовина має властивість змінювати свою структуру. При варінні, консервуванні та інших способах приготування, ви точно помічали, як зелене листя різко змінює колір. Так ось, наприклад, у кислому середовищі магній хлорофілу заміщується воднем, і ми бачимо зелено-буре забарвлення, а в присутності заліза, яке замінює той самий магній, проявляється коричневе забарвлення. Як впливають ці процеси на корисні властивості та біодоступність речовини поки що до кінця не зрозуміло, тому стверджувати на 100%, що при термообробці молекули хлорофілу стають неактивними та незасвоюваними ми не будемо. Але практично всі джерела говорять про те, що природний хлорофіл надзвичайно чутливий до світла та температури, які його руйнують.

Крім природного хлорофілу, є напівсинтетична версія речовини, а саме хлорофілін. Ця речовина є високоякісним замінником натурального хлорофілу і замість іону магнію в центрі молекули хлорофілін містить мідь. Його широко використовують у харчовій промисловості та харчових добавках для здоров'я. Сприяють цьому такі переваги:

 • його користь нічим не поступається природному хлорофілу;
 • стійкий перед руйнівними факторами;
 • на відміну від оригінальної версії, хлорофілін водорозчинна речовина, а значить біодоступність значно вища, у тому числі абсорбція з кишечнику (8).

Внаслідок цього максимальну засвоюваність зеленого пігменту можна отримати двома способами:

 • використовувати виключно свіжі продукти з наявністю хлорофілу (або використовувати щадну термообробку). При цьому не забувати про обов'язкову наявність жирів у раціоні для засвоюваності речовини;
 • включити у своє меню біодобавку з хлорофілом (він же хлорофілін).

Трохи розібравшись із засвоєнням нутрієнта, давайте нарешті перейдемо до найголовнішого питання – як зелені мембрани рослин впливають на наші центральні системи?

Корисність хлорофілу для організму людини

Вплив речовини на наші системи є комплексним, що дає можливість не лише підтримати життєво важливі функції, але й запобігти розвитку як серйозних, так і досить рідкісних захворювань. Перед тим як вживати хлорофіл у натуральному вигляді або рідкий хлорофіл як біодобавку, варто ознайомитися з його основними перевагами, а саме:

Захист шкірного покриву

Використання хлорофіліну, як засобу для зовнішнього застосування, показало, що ця речовина зменшує запалення, а також мінімізує ріст інфекційного фону при травмах епідермісу (9). Пізніше у більш свіжому дослідженні взяли участь 10 людей з яскраво вираженим акне легкого та середнього ступеня. Протягом трьох тижнів вони застосовували гель із хлорофіліну зовнішньо. Клінічна ефективність була відзначена, як «статистично значуще покращення». Простими словами, речовина активно впливала на одужання шкірного покриву (10). Вплив перорального застосування нутрієнта у цьому ключі ще вивчається, але ймовірність позитивних результатів дуже висока. Адже повторне дослідження з місцевим використанням хлорофіліну вже протягом 8 тижнів та його участь у захисті від фотоушкодження епідермісу показало такі ж високі результати, як і попереднє (11).

Мінімізація ризику активності ракових клітин

Як ми вже згадували, при попаданні в організм хлорофіл щільно взаємодіє з канцерогенами, а точніше знижує їхню біодоступність, жертвуючи своєю. Одне невелике дослідження підтвердило цей факт (12). Пізніше були вивчені численні фактори впливу зелених органел рослин на розвиток раку товстої кишки і висновок був один: хлорофіл відчутно знижує шанс зіткнутися з цією недугою (13). Загалом хлорофіл та хлорофілін визнані одними з компонентів, які знижують ризик розвитку новоутворень (14).

Допомога при лікуванні синдрому рибного запаху

Триметиламінурія – захворювання, при якому від людини видається неприємний рибний запах, а при розвитку хвороби запах переходить у нестерпний «аромат» гниючої риби. Відбувається це через порушення обміну речовин, при якому організм не може окислювати і переробляти триметиламін, що надходить з їжі. Практичним шляхом вдалося з'ясувати, що хлорофілін може знижувати кількість триметиламінів в організмі, тим самим прискорюючи одужання (15).

Також представлена ​​речовина виступає потужним антиоксидантом, що безпосередньо впливає на її дію, як антиракового та антигрибкового агента. Крім того, хлорофіл сприяє зміцненню імунної системи, запускає процеси детоксикації і, можливо, допомагає нашому організму виробляти еритроцити. Але оскільки дослідження за останнім фактом ще ведуться і є як досить позитивні, так і сумнівні дані, про цю властивість речовини говорити з упевненістю ще зарано.

Якщо із вживанням природного хлорофілу все досить ясно, то з біодобавками виникають питання. Давайте розберемося, як слід вживати хлорофіл у формі харчових добавок.

З'явилася в раціоні біодобавка із хлорофілом: скільки приймати? Як пити рідкий хлорофіл? Які протипоказання?

У вигляді харчової добавки хлорофіл можна придбати у наступних варіаціях:

 • капсульована та таблетована форма;
 • спреї;
 • мазі;
 • рідкий хлорофіл.

Як ми вже з'ясували, у цих формах використовується більш стабільна та засвоювана форма речовини, а саме хлорофілін. Пероральний прийом таблеток та капсул насправді не має чітких дозувань. Тому найвірнішим способом правильно ввести у свій раціон нутрієнт у цих формах – це дотримуватися рекомендацій виробника чи проконсультуватися з лікарем. А ось як пити рідкий хлорофіл відповіли представники одного шановного університету, який знаходиться в штаті Орегон (США). За їх даними пити рідкий хлорофіл слід у дозуваннях не більше ніж 100 – 300 мг на день, розбиваючи кількість на три прийоми (16). При цьому необов'язково вживати речовину в чистому вигляді, ви можете без проблем додавати її в їжу.

Багато людей турбує не тільки питання засвоюваності та корисної дії рослинного пігменту, але й його роль у процесі скидання зайвої ваги. Давайте розглянемо, що нам може запропонувати ця речовина у даному питанні.

Чи варто приймати хлорофіл для схуднення?

Перш ніж розібрати це питання, варто зрозуміти одну з головних проблем більшої частини людей, які хочуть позбутися зайвих кілограмів. І як не дивно, корінь зла – це сприйняття самого процесу схуднення і сам підхід до останнього. Ось простий приклад.

Людина має надмірну вагу і дізнається вперше в житті про термогеники. Включає їх у свій раціон і під курку-гриль на сніданок, фаст-фуд на обід і чай із коробкою цукерок на вечерю чекає, коли зайвий жир з жахом почне покидати тіло. Фізична активність? Навіщо, адже він вживає найдорожчий на ринку термогеник. Чи може переглянути своє щоденне меню? Навіщо, адже термогеник ось-ось послабить потяг до солодкого, жирного та їжі в принципі, а далі живіт та боки зникнуть по клацанню пальців. Це все може звучати перебільшено, але ні, часто-густо саме так і відбувається. У 100% випадків результат один: «у мене просто повільний метаболізм, схильність до повноти і термогеники ваші не більше, ніж плацебо». Ситуація із хлорофілом дуже схожа. Він є допоміжним інструментом у боротьбі із зайвою вагою та, як будь-який інструмент, вимагає вміння ним користуватися. Позитивна новина у тому, що отримати користь у розрізі схуднення за допомогою хлорофілу абсолютно не складно.

Варто відзначити, що цей напрямок не особливо широко вивчений, але ті дані, які є, прямо говорять про активну участь зелених мембран рослин у процесах жироспалювання. Максимально свіже дослідження, в якому брали участь 38 жінок із надмірною вагою, показало дуже цікаві результати. Дослідження тривало 12 тижнів, у якому учасники були рандомізовані для щоденного одержання добавок хлорофілу та плацебо перед сніданком. Параметри дослідження включали такі фактори:

 • однаково збільшена фізична активність;
 • триразове харчування, що виключає перекушування між їжею;
 • аналіз глюкози, інсуліну, різних ліпідних параметрів та маси тіла в учасників кожного третього тижня;
 • протягом усіх 12 тижнів проводилися суб'єктивні оцінки голоду, ситості та бажання знехтувати раціоном на користь смачненького.

Підсумок був наступним – вплив хлорофілу можна порівняти з потужним антидіабетичним препаратом ліраглутидом (1). Цей медичний засіб використовується для лікування діабету 2-го типу, хронічного контролю ваги та ожиріння. Якщо докладніше, то ситуація така:

 • група, що отримує біодобавки з хлорофілом, скинула більше зайвої ваги порівняно з плацебо (5 кг ± 2.3кг та 3.5кг ± 2.3кг відповідно);
 • спостерігалося зниження рівня холестерину;
 • відчутно проявилася мінімізація потягу до солодкої та жирної їжі;
 • аналізи стану здоров'я досліджуваних, які приймали харчові добавки з хлорофілом, продемонстрували зниження прогресування факторів ризику, пов'язаних із ожирінням.

При цьому корисна дія спостерігалася практично відразу з початку дослідження і збереглася після його закінчення. Цей факт свідчить, що ефект від хлорофілу актуальний як при коротких, так і довгих часових проміжках. І тепер дуже важливий момент, що стосується безпосередньо раціону харчування та харчових добавок, які сприяють зниженню апетиту. Смак, запах, естетичне задоволення їжею є тими самими провокаційними чинниками, які перетворюються на неконтрольоване споживання їжі. Працює дуже просто – підвищене споживання висококалорійної жирної та солодкої їжі першочергово дає нашому організму енергію. Але при цьому порушує функції мозку, що контролюють наш апетит. Простими словами, щоб відчути результат від тренувань, вживання термогеників, отримати те саме збільшене скидання зайвих кілограмів за допомогою хлорофілу, в першу чергу потрібно виконати два пункти:

 • якісно переглянути свій раціон;
 • додати до свого життя регулярні фізичні навантаження.

І насправді перший параметр – це найважчий процес на шляху до бажаної стрункої статури. Але при сукупності всіх необхідних вступних біодобавка з хлорофілом допоможе прискорити процес жироспалювання і при цьому, що важливо, зміцнить здоров'я в цілому.

Їжте більше здорової їжі, включайте у свій раціон виключно високоякісні харчові добавки і насолоджуйтесь життям завдяки стабільній роботі організму так само, як насолоджується життям рослина завдяки хлорофілу.

1. Caroline Montelius, Daniel Erlandsson, Egzona Vitija, Eva-Lena Stenblom, Emil Egecioglu, Charlotte Erlanson-Albertsson, 1 October 2014, Body weight loss, reduced urge for palatable food and increased release of GLP-1 through daily supplementation with green-plant membranes for three months in overweight women – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195666314003493?via%3Dihub

2. Dr. David Warmflash, April 24, 2017,An Overview of Prokaryotic & Eukaryotic Cells - What Are the Roles of Chlorophyll A & B? – https://sciencing.com/role-pigments-photosynthesis-5518705.html

3. The Nobel Prize, Richard Willstatter – https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/1915/willstatter/biographical/

4. The Nobel Prize, Chemical bond between chlorophyll and hemoglobin. Richard Willstatter – https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/1915/speedread/

5. Richard Willstatter «On plant pigments» – https://www.nobelprize.org/uploads/2018/06/willstatter-lecture.pdf

6. A. Catarina Guedes, Helena M. Amaro, Isabel Sousa-Pinto, F. Xavier Malcata, 2019, Algal spent biomass — A pool of applications. "2.4.1. Chlorophylls" – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780444641922000160

7. Micaela Hayes, Mario G Ferruzzi, 2020 Sep, Update on the bioavailability and chemopreventative mechanisms of dietary chlorophyll derivatives – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32828967/

8. Mario G Ferruzzi, Mark L Failla, Steven J Schwartz, March 2002, Sodium Copper Chlorophyllin: In Vitro Digestive Stability and Accumulation by Caco-2 Human Intestinal Cells – https://www.researchgate.net/publication/11461010_Sodium_Copper_Chlorophyllin_In_Vitro_Digestive_Stability_and_Accumulation_by_Caco-2_Human_Intestinal_Cells

9. August, 2008, Enzymatic Debriding Agents: An Evaluation of the Medical Literature – https://www.hmpgloballearningnetwork.com/site/wmp/content/enzymatic-debriding-agents-an-evaluation-medical-literature

10. Thomas J Stephens, John P McCook, James H Herndon Jr, 2015 Jun, Pilot Study of Topical Copper Chlorophyllin Complex in Subjects With Facial Acne and Large Pores – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26091384/

11. Monya L Sigler, Thomas J Stephens, 2015 Apr, Assessment of the safety and efficacy of topical copper chlorophyllin in women with photodamaged facial skin – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25844615/

12. Carole Jubert, John Mata, Graham Bench, Roderick Dashwood, Cliff Pereira, William Tracewell, Kenneth Turteltaub, David Williams and George Bailey, December 2009, Effects of Chlorophyll and Chlorophyllin on Low-Dose Aflatoxin B1 Pharmacokinetics in Human Volunteers – https://cancerpreventionresearch.aacrjournals.org/content/2/12/1015.short

13. B Trock, E Lanza, P Greenwald, 1990 Apr 18, Dietary fiber, vegetables, and colon cancer: critical review and meta-analyses of the epidemiologic evidence – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2157027/

14. Michael S Donaldson, 2004 Oct 20, Nutrition and cancer: a review of the evidence for an anti-cancer diet – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15496224/

15. Hiroshi Yamazaki, Masaki Fujieda, Masahiro Togashi, Tetsuya Saito, George Preti, John R Cashman, Tetsuya Kamataki, 2004 Apr 16, Effects of the dietary supplements, activated charcoal and copper chlorophyllin, on urinary excretion of trimethylamine in Japanese trimethylaminuria patients – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15043988/

16. Oregon State University, Chlorophyll and Chlorophyllin: supplements –https://lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/chlorophyll-chlorophyllin#supplements

Відгуки про Хлорофіл: користь для здоров'я та показання до застосування 0

Інші корисні статті