28.10.2017

Значення і функції білків в організмі людини

Соколовский Роман
Бодибилдер, фитнес-блогер, участник телевизионных проектов
Значення і функції білків в організмі людини

Білки – це незамінні органічні речовини, які приймають участь в побудові м'язової тканини, а також входять до складу волосся, нігтів і внутрішніх органів. Вони є найбільш поширеним сполуками в тілі (після води). Без білків існування людського організму неможливе, тому треба ретельно стежити за достатньою кількістю білка в раціоні.

Білок являє собою складну структуру, що складається з дрібних елементів (амінокислот). Амінокислоти, в свою чергу, поділяються на замінні та незамінні. Незамінними називаються, оскільки організм людини не вміє їх виробляти самостійно, тому вони неодмінно повинні надходити разом з їжею. До незамінних амінокислот відносять ізолейцин, лейцин, валін, фенілаланін, лізин, метіонін, треонін і триптофан. Для дитячого організму цей список дещо ширше. Порушення метаболізму незамінних кислот (наприклад, фенілкетонурія) призводить до тяжких, а інколи і незворотних наслідків.

Отримувати білки можна як з тваринної їжі, так і з їжі рослинного походження. У цих джерел існують певні переваги і недоліки:

 • тваринний білок багатий вітамінами групи В, цинком і залізом;
 • також в тваринних джерелах, особливо дикому лососеві, містяться поліненасичені жирні кислоти;
 • рослинні містять велику кількість клітковини, позитивно впливають на травну систему;
 • крім того, в них – велика кількість вітамінів і корисних мікроелементів;
 • тваринні джерела відрізняються високою калорійністю і підвищеним вмістом холестерину, а зловживання такими продуктами може привести до утворення злоякісних пухлин;
 • але за допомогою рослинних білків досить складно отримувати всі незамінні амінокислоти в достатній кількості.

Будова і основні функції білка

Всі білки - це полімери, мономерами яких є амінокислоти. В основному вони складаються з вуглецю, водню, кисню та азоту. У складі більшості досліджених білків всіх живих організмів було виявлено 20 амінокислот, що беруть участь в їх побудові. На зображенні, яке представлено нижче, показані особливості будови і функції білків:

 будова і основні функції білків

В людському організмі цей елемент виконує п'ять найважливіших функцій:

 1. Відновлення (являючись «будівельним матеріалом» для клітин, забезпечує їх нормальний розвиток);
 2. Насичення енергією (організм використовує його, як джерело енергії за умови достатнього вживання);
 3. Транспортування молекул (наприклад, гемоглобіну, насичує киснем всі тканини і органи);
 4. Захист (достатнє вживання протеїну позитивно впливає на імунну систему);
 5. Проведення хімічних реакцій в організмі (деякі з них без участі даного елемента просто неможливі).

Це органічна речовина особливо необхідна в період вагітності. Вона активно використовується для розвитку здорового організму плода. Також білок потрібно вживати в достатній кількості в період статевого дозрівання, відновлення і реабілітації після перенесених захворювань і травм.

Роль білка для спортсменів

Як відомо, спортсменам рекомендовано приймати велику кількість протеїнів – це необхідно для ефективного відновлення і росту м'язової тканини. При заняттях силовими видами спорту кількість білка в раціоні повинна досягати 1,5 г на кожен кілограм маси тіла. Якщо важлива велика маса тіла, цей показник досягає двох грамів.

Оскільки задовольнити таку потребу за допомогою одного раціону дуже складно, знадобиться спеціальне спортивне харчування – протеїн (суміш, яка є джерелом амінокислот), або ж BCAA та інші амінокислотні комплекси. Треба врахувати, що не всі білки сприймаються організмом однаково. Наприклад, яловичий швидко перетравлюється, проте з нього засвоюється тільки 70% корисних речовин. Сироватковий теж має швидку засвоюваність, при цьому організм сприймає його практично повністю – 90% від спожитої кількості. А ось яєчний білок перетравлюється повільно, але багатий амінокислотний склад і висока засвоюваність роблять його дуже цінним продуктом. Крім того, він підійде спортсменам, які дотримуються вегетаріанської системи харчування.

Відгуки про Значення і функції білків в організмі людини 0

Додавання відгуку

Як вас звуть? Введіть коректно ім'я
Электронна пошта Введіть коректно email
Що ви думаєте? Заповніть поле

Дякуємо, Ваше повідомлення надіслано на модерацію!

Інші корисні статті