08.10.2017

Значення жирів для організму людини

Евгения Семченко
Чемпионка Украины в категории Атлетик-Физик, диетолог
Значення жирів для організму людини

Сьогодні навколо жирів ходить безліч різних думок та чуток. У раціоні їх оголосили мало не «персоною нон грата» - причиною зайвої ваги, целюліту, захворювань серцево-судинної системи та  інших проблем із зовнішністю і здоров'ям. Чи так це насправді, і чи варто скорочувати вживання жирів до мінімуму?

Навіщо жири потрібні організму?

Ці корисні речовини виконують безліч завдань:

  • захищають внутрішні органи від ушкоджень і мікротравм; 
  • служать основним джерелом енергії;
  • оберігають організм від впливу різких перепадів температури;
  • допомагають засвоюватися вітамінам та мікроелементам, надходять в організм з продуктами харчування;
  • без достатньої кількості жирів неможливе здійснення репродуктивної функції.

Відповідно, вживати їх в помірній кількості необхідно для повноцінного існування людського організму, і підтримки життєво важливих функцій. У наступній таблиці представлено процентний вміст жиру в організмі людини в залежності від віку та статі:

Таблиця процентного вмісту жиру в організмі людини

Користь чи шкода: чого більше в жирах?

Перш за все, потрібно розрізняти різні типи жирів. І ті, і інші представляють собою складні ефіри гліцерину і жирних кислот, які бувають насиченими і ненасиченими (тваринними і рослинними). Залежно від типу кислот в їх складі, жири також підрозділяються на ненасичені і насичені.
Насичені жири зустрічаються в продуктах тваринного походження – м'ясі, салі, вершковому маслі, сметані, яйцях. Крім іншого, вони містять холестерин, надлишок якого призводить до атеросклерозу, інфаркту міокарда та інших серцевих захворювань. Однак і тут все не так однозначно. Холестерин можна розділити на «поганий» і "хороший": в комплексі ліпопротеїнів (білків, жирів і інших нутрієнтів) з низькою щільністю він "поганий", а в ліпопротеїнах з високою щільністю – "хороший". Хороший холестерин в невеликих кількостях абсолютно необхідний організму для нормального функціонування.
Ненасичені жири зустрічаються в рослинних продуктах. Вони також корисні для здоров'я вмістом надзвичайно цінних кислот – омега-3 і омега-6. Через високу калорійність з ними, як і з будь-якими жирами, потрібно бути обережним. І, тим не менше, ці нутрієнти потрібні для створення здорового і красивого тіла. Вони беруть участь пратично у всіх процесах, є здоровим джерелом енергії і регулятором метаболізму. Крім того, природні механізми такі, що при критичній нестачі жирів організм починає щосили запасати їх "наперед", щоб вижити. А це замість схуднення може привести до збільшення маси тіла.
Ненасичені жири містяться в наступних продуктах:

  • горіхах, насінні;
  • авокадо;
  • рослинній олії: кунжутній, соняшниковій, лляній, оливковій, олії виноградних кісточок. Особливу користь має нерафінована олія холодного віджиму;
  • рибі: лососі, скумбрії, оселедця, тунці;
  • маслинах (за умови, що ви обираєте якісний продукт).

А чого точно слід уникати, так це трансжирів, отриманих штучним шляхом. Вони не приносять організму нічого, крім шкоди, і можуть призвести до серйозних проблем зі здоров'ям: атеросклерозу, ожиріння, захворювань серця і судин. Лідером за вмістом трансжирів є маргарин, а також крекери, чіпси, картопля фрі. Виробники часто додають їх в напівфабрикати і продукти з тривалим терміном зберігання – заморожену піцу, пончики, пиріжки. На наступному малюнку показано ТОП-10 продуктів для спалювання жиру в організмі людини:

Дієтологи радять скоротити норму вживання жирів до 30% від загального раціону. 70% при цьому повинні бути тваринами (запечене м'ясо, риба, молочні продукти), і 30% – рослинними (авокадо, олії холодного віджиму, насіння і горіхи). Цього цілком достатньо для людей, що підтримують свою фізичну форму і ведуть активний спосіб життя.

Для спортсменів рекомендується вживання жироспалювачів, які активно спалюють жирові відкладення особливо в період так званої "сушки".
Замінники корисних жирів можна купити в спеціалізованих магазинах спортивного харчування, але при цьому потрібно точно знати які саме препарати вам необхідні, щоб не нашкодити своєму організмові. Також можете звернутися в один із наших спеціалізованих  роздрібних магазинів в Києві, де вам на місці зможуть дати кваліфіковану консультацію і підібрати необхідній комплекс спортивного харчування.

Перейти до покупок

Відгуки про Значення жирів для організму людини 0

Додавання відгуку

Як вас звуть? Введіть коректно ім'я
Электронна пошта Введіть коректно email
Що ви думаєте? Заповніть поле

Дякуємо, Ваше повідомлення надіслано на модерацію!

Інші корисні статті