18.12.2018

Що таке ферменти і їх значення для організму людини

Александр Горбач
Персональный фитнес тренер селебрити и предпринимателей
Що таке ферменти і їх значення для організму людини

Про користь збалансованого харчування написані тисячі книг і монографій. Кожна з них говорить про необхідність щоденного прийому певної кількості білків, жирів і вуглеводів. При цьому замовчується той факт, що для розщеплення цих елементів потрібні ферменти (ензими) — активні речовини, що виробляються нашим організмом.

При здоровому способі життя ферменти генеруються самостійно. Умовно, їх можна назвати каталізаторами, оскільки ці речовини прискорюють хід кожної хімічної реакції організму. Наприклад, в травному процесі ферменти розбивають складні харчові молекули на більш прості. Тобто забезпечують хороше всмоктування корисних мікроелементів в організм людини.

Цікаво, що ферменти «ховаються» не тільки в кишечнику, але і в ротовій порожнині. Потрапляючи в рот, шматочки їжі обробляються кислим середовищем слини і «віддають» прості вуглеводи. Це відбувається тому що слина збагачена простими ферментами амілазою і мальтозою, які в процесі пережовування готують їжу для подальшого розщеплення в кишечнику.

У шлунку їжу зустрічають пепсин і желатин. Перший фермент відповідає за розщеплення білків, а другий — за генерацію колагену («фундаменту» зв'язок і хрящів).

Максимальна ферментація їжі відбувається в підшлунковій залозі. Саме тут всі продукти перетворюються в мікроелементи, які відповідають за вироблення енергії і підтримку активності організму.

Тобто весь процес травлення - це робота понад 2-х тисяч ферментів. Кожен з них відповідає виключно за свій біохімічний процес. Це обумовлює величезну роль, яку ферменти відіграють в життєдіяльності людини і кожного спортсмена.

Наприклад, амілаза розщеплює цукри, що дозволяє вироблятися енергії. Протеаза відповідає за перетравлення білків. Ліпаза розщеплює жири і зменшує кількість жирової тканини в організмі, що дуже важливо під час занять спортом. Проте, всі ферменти працюють над спільним завданням — це отримання енергії і ріст м'язової тканини.

Це властивість ферментів особливо цінується в спортивному харчуванні. В результаті постійних тренувань, метаболізм атлетів стає більш інтенсивним. Організм отримує більшу кількість їжі, що вимагає додаткового об'єму ферментів. Нерідко спортсмени вживають ці речовини у вигляді добавок. Потрапляючи в кров, ензими не розчиняються в шлунковому соці, і безпосередньо всмоктуються кишечником. Це означає, що ферменти відразу після вживання починають виконувати свої ролі в спортивному харчуванні — ферментація їжі та активізація росту м'язів.

До того ж, такий харчовий фермент як протеаза несе в собі «лікувальну» функцію. Блокуючи запалення в м'язах, ця речовина відновлює тканини після тривалого тренування або серйозної травми. 


Знаючи про такі "цілющі" властивості новачки в спорті самостійно збільшують дози цього ферменту. Такий крок стає причиною затяжної дисфункції шлунково-кишкового тракту. Тому перед прийомом будь-якої спортивної добавки потрібно обов'язково порадитися з лікарем.

Перейти до покупок

Відгуки про Що таке ферменти і їх значення для організму людини 0

Додавання відгуку

Як вас звуть? Введіть коректно ім'я
Электронна пошта Введіть коректно email
Що ви думаєте? Заповніть поле

Дякуємо, Ваше повідомлення надіслано на модерацію!

Інші корисні статті