01.08.2022

Вітаміни групи B ー користь і правила прийому

Соколовський Роман
Бодібілдер, фітнес-блогер, учасник телевізійних проектів
Вітаміни групи B ー користь і правила прийому

Вітаміни  ー це група органічних сполук, необхідних для нормального фізіологічного функціонування. Однак ці сполуки не виробляються організмом самостійно (2) , а повинні надходити в нього з раціоном. Для життєдіяльності людині потрібні 13 вітамінів у достатній кількості. До вітамінів групи B відносяться:

 • тіамін;
 • рибофлавін;
 • ніацин;
 • пантотенова кислота;
 • піридоксин;
 • фолієва кислота;
 • кобаламін.

Таке об'єднання в групу було не на основі будь-якої хімічної структурної подібності, а скоріше щодо їх розчинності у воді та взаємопов'язаних клітинних коферментних функціях, які вони виконують (1).

Їх синтезування відбувається завдяки рослинам, сам процес протікає в таких органелах рослинної клітини, як: хлоропласти, мітохондрії та цитозоль. Синтез виконується в залежності від того, яка є потреба рослини в даній речовині. Вітамін B12, на відміну інших представників цієї групи, синтезується бактеріями і зазвичай виділяється з продуктів тваринного походження. Незважаючи на те, що переважну кількість сполук отримують з рослин, споживання їх часто відбувається на вищому рівні харчового ланцюга в продуктах тваринного походження (молочні продукти, м'ясо, яйця).

Вітаміни групи B: значення для нервової системи

Ефективне функціонування ЦНС певною мірою залежить від адекватного та постійного надходження необхідних речовин. У ряді наукових джерел описано та підтверджено вплив дефіциту вітамінів групи В на неврологічні та психологічні функції. Фолієва кислота, кобаламін та піридоксин відносяться до водорозчинних вітамінів групи B, які беруть участь у різних найважливіших метаболічних процесах у головному мозку.

Зв'язок між дефіцитом тіаміну та розвитком різних дефіцитних станів вже давно був вивчений (3). Він використовується для низки фізіологічних процесів, крім цього бере участь у метаболізмі глюкози, а також у процесах синтезу мієліну та кількох типів нейротрансмітерів (4). Його головною функцією є те, що він постає як важливий кофактор у перетворенні вуглеводів, що дає можливість забезпечити енергією клітини нервової системи. Процес метаболізму енергії має бути постійним через великі витрати клітин головного мозку для підтримки своїх функцій (5). Беручи участь у підтримці роботи мієлінових оболонок, він також впливає швидкість нервової провідності. Крім цього, має антиоксидантну, захисну дію на клітини нервової системи. Ця властивість тіаміну дозволяє йому запобігати пошкодженню клітин внаслідок гіперглікемії.

Піридоксин добре відомий завдяки участі у синтезі нейротрансмітерів. Він впливає на адренергічну, серотонінергічну та глутаматергічну системи. Внаслідок здійснення регуляції функціонування глутаматергічної системи, має нейропротекторну властивість (6). Може використовуватися в лікуванні піридоксин-залежних судом-патології у дітей раннього віку, при якій судоми не купіруються звичайними протисудомними препаратами (7). Також він бере участь у процесі синтезу мієліну. Дефіцит піридоксину проявляється порушеннями когнітивних функцій, появою судомних нападів, депресією, синдромом зап'ясткового каналу. Дефіцит тіаміну та піридоксину зустрічається рідко у здорових осіб у розвинених країнах, проте може бути виявлений у пацієнтів, які перебувають на гемодіалізі (8). Під час вагітності потрібно більше піридоксину для забезпечення нормального розвитку головного мозку плода. Застосування добавок з піридоксином зменшує нудоту на ранніх термінах вагітності (9).

Кобаламін відомий своєю невід'ємною участю в процесах гемопоезу, є коферментом у багатьох біохімічних процесів, що сприяють нормальному функціонуванню нервової системи. Відіграє значну роль у синтезі мієліну, сприяє регенерації нервів після травми (10). Рівень кобаламіну впливає на кількість відновленого глутатіону з антиоксидантними функціями в еритроцитах та печінці. При низькій доступності відновленого глутатіону при дефіциті кобаламіну клітини можуть зазнавати підвищеного окисного стресу. Дефіцит кобаламіну викликає розлади неврологічного спектру. У людей з його нестачею можуть виникнути такі прояви, як симетрична дизестезія, спастичний парапарез або тетрапарез, парестезії, оніміння кінцівок, труднощі з письмом або застібанням ґудзиків на одязі (11). Дефіцит поширений у людей похилого віку, вегетаріанців та веганів.

У результатах деяких досліджень зазначається, що, можливо, вітаміни В1, В6 і В12 відіграють синергетичну біохімічну роль у нервовій системі і не можуть бути взаємозамінними.

Вітамін B: де міститься

Вітаміни групи В відіграють важливу роль у зростанні, розвитку та інших функціях організму. Харчові джерела вітаміну В як рослинного, так і тваринного походження. Дефіцит вітаміну може призвести до виникнення різних захворювань. При оптимальному правильному харчуванні, необхідна кількість поживних речовин буде забезпечена з раціоном. 

Піридоксин міститься в таких продуктах, як риба, птах, горіхи, бобові, картопля та банани. У ході клінічних досліджень було виявлено, що рівень піридоксину в сироватці крові був низьким у всіх вікових групах. Це пояснюється тим, що деякі рослинні продукти містять форму вітаміну В6, яка має вдвічі меншу біодоступність, ніж у вітаміну В6, отриманого з іншого джерела або завдяки добавкам (13). Таким чином, краще дотримуватись змішаного раціону, біодоступність якого становить 75%. Вегетаріанцям і веганам, можливо, необхідно збільшити споживання вітаміну B6 за допомогою включення до свого раціону продуктів з високим вмістом піридоксину або приймати добавки, які поповнять нестачу. На сьогодні, спірним питанням залишається нейротоксичність та колоректальний рак, що виникають при використанні піридоксину в дозах вище 200 мг (14).

Фолієвою кислотою особливо багаті зелені листові овочі. Крім них, продуктами з високим вмістом фолієвої кислоти є цитрусові, бобові, злакові. Фолієва кислота для застосування доступна як у вигляді окремого інгредієнта, так і у вигляді комбінованих продуктів, вітамінних комплексів групи В, а також мультивітамінів. Збагачення борошняних продуктів фолієвою кислотою сприяло значному зниженню частоти вроджених дефектів центральної нервової системи, вад розвитку черепа, вад серця (15). Жінкам, які планують вагітність, рекомендується вживати 400 мкг фолієвої кислоти на добу з метою профілактики вроджених дефектів у плода. Вживання більше 0,4 мг фолієвої кислоти на день, за даними деяких досліджень, може збільшувати ризик розвитку онкологічних захворювань (16). Сама по собі фолієва кислота не має високої токсичності, вона є водорозчинним вітаміном і регулярно виводиться з організму із сечею.

Кобаламін можна отримати лише з продуктів тваринного походження. До продуктів  багатим на нього відносять печінку, яловичину, баранину, курку, яйця та молочні продукти. Отримати біоактивну форму кобаламіну з рослинних продуктів, на сьогоднішній день, неможливо. У ході спостережень було виявлено, що в деяких продуктах, забруднених або ферментованих бактеріями (темпі, тайський рибний соус) міститься вітамін B12, проте вони можуть погано засвоюватись. Більшість людей немає труднощів із отриманням рекомендованої добової норми кобаламіну. Але у людей, які дотримуються дієт, що виключають сир, молоко, молочні продукти та яйця, може виникнути дефіцит вітаміну в будь-якому віці (17). Він також може бути викликаний при порушеннях всмоктування, неправильному або неадекватному харчуванні, тривалій вегетаріанській або веганській дієті. Вагітні та годуючі жінки, які дотримуються вегетаріанської або веганської дієти, особливо схильні до високого ризику через підвищену метаболічну потребу у вітаміні B12. Дефіцит вітаміну B12 проявляється, як мегалобластна анемія. При пізньому виявленні та відсутності правильного лікування дефіцит кобаламіну може призвести до неврологічних порушень, які, на жаль, вже не піддаються корекції (18). Неврологічні симптоми виявляються у вигляді оніміння та поколювання в руках і ногах, появі труднощів при ходьбі, погіршенні пам'яті, дезорієнтації, змін настрою.

Вітаміни групи B для дітей

Найчастіше, діти отримують необхідну кількість вітамінів з прийомом їжі. У випадках, якщо дитина має дієтичні обмеження або алергічні реакції, вона може мати дефіцит вітамінів, який не можна скоригувати без харчових добавок. Необхідно визначити, чи дитина отримує достатню кількість вітаміну B, звернувшись до лікаря-педіатра. При дефіциті вітамінів групи B можуть виникнути такі симптоми, як:

 • дратівливість;
 • млявість;
 • занепокоєння;
 • уповільнення росту та розвитку;
 • поява шкірних висипань.

Побічні ефекти вітамінів групи B

Внаслідок властивості вітамінів цієї групи розчинятися у воді, надмірне споживання даних сполук малоймовірне, навіть з урахуванням прийому добавки, до складу якої входить комплекс вітамінів групи В. Однак, при прийомі добавок не за інструкцією, при використанні добавок із надмірно високим вмістом вітамінів В, можуть виникнути небажані наслідки. Високе дозування ніацину призводять до блювання, підвищення рівня цукру в крові, гіперемії шкірних покривів, ураження печінки (19). Високі дозування піридоксину можуть викликати ураження нервів, появу світлобоязні, ураження шкірних покривів (20). Використання комплексу вітамінів групи В може спричинити забарвлення сечі у яскраво-жовтий колір, проте це не є небезпечним станом і свідчить про виведення організмом речовин, що є надлишком.

Як слід вживати вітаміни групи B

Найбільш правильним варіантом буде надходження їх із щоденним раціоном. Проте за наявності дефіциту слід застосовувати вітамінні комплекси в дозі, призначеній лікарем. Препарати приймають курсом, безперервне застосування недоцільно, оскільки речовини накопичаться в організмі, а далі їх надлишок виводитиметься із сечею. Широко представлені сполуки цієї групи, як полівітамінного комплексу у різних лікарських формах. Дітям необхідно купувати дитячі препарати та використовувати їх у тому дозуванні, яке було призначено лікарем-педіатром. Зазвичай вітаміни приймають під час їди 1 раз на день.

Висновок

Усього відомі 8 видів вітаміну В, кожен з них виконує особливу функцію в організмі людини, тому вони є важливими та не взаємозамінними. При їхньому дефіциті з'являються різні симптоми (12). Переважна кількість людей у ​​розвинених країнах може отримати необхідні поживні речовини через їжу. Однак, якщо нестача вітамінів все ж таки присутня, необхідно розглянути варіант використання добавок.

Література

 1. Smith AG, Croft MT, Moulin M, Webb ME. Plants need their vitamins too. Curr Opin Plant Biol. 2007 Jun;10(3):266-75. doi: 10.1016/j.pbi.2007.04.009. Epub 2007 Apr 16. PMID: 17434786. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1369526607000441?via%3Dihub
 2. Tanaka T, Tateno Y, Gojobori T. Evolution of vitamin B6 (pyridoxine) metabolism by gain and loss of genes. Mol Biol Evol. 2005 Feb;22(2):243-50. doi: 10.1093/molbev/msi011. Epub 2004 Oct 13. PMID: 15483325. https://academic.oup.com/mbe/article/22/2/243/963854
 3. Calderón-Ospina CA, Nava-Mesa MO. B Vitamins in the nervous system: Current knowledge of the biochemical modes of action and synergies of thiamine, pyridoxine, and cobalamin. CNS Neurosci Ther. 2020 Jan;26(1):5-13. doi: 10.1111/cns.13207. Epub 2019 Sep 6. PMID: 31490017; PMCID: PMC6930825. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cns.13207
 4. Singleton CK, Martin PR. Molecular mechanisms of thiamine utilization. Curr Mol Med. 2001 May;1(2):197-207. doi: 10.2174/1566524013363870. PMID: 11899071. http://www.eurekaselect.com/article/10234
 5. Wendołowicz A, Stefańska E, Ostrowska L. Influence of selected dietary components on the functioning of the human nervous system. Rocz Panstw Zakl Hig. 2018;69(1):15-21. PMID: 29517182.
 6. Spinneker A, Sola R, Lemmen V, Castillo MJ, Pietrzik K, González-Gross M. Vitamin B6 status, deficiency and its consequences--an overview. Nutr Hosp. 2007 Jan-Feb;22(1):7-24. PMID: 17260529. https://europepmc.org/article/med/17260529
 7. Shideler CE. Vitamin B6: an overview. Am J Med Technol. 1983 Jan;49(1):17-22. PMID: 6342384.
 8. Descombes E, Hanck AB, Fellay G. Water soluble vitamins in chronic hemodialysis patients and need for supplementation. Kidney Int. 1993 Jun;43(6):1319-28. doi: 10.1038/ki.1993.185. PMID: 8315945. https://www.kidney-international.org/article/S0085-2538(15)58066-6/pdf
 9. Festin M. Nausea and vomiting in early pregnancy. BMJ Clin Evid. 2009 Jun 3;2009:1405. PMID: 21726485; PMCID: PMC2907767. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2907767/
 10. Adamo AM. Nutritional factors and aging in demyelinating diseases. Genes Nutr. 2014 Jan;9(1):360. doi: 10.1007/s12263-013-0360-8. Epub 2013 Dec 6. PMID: 24311441; PMCID: PMC3896619. https://link.springer.com/article/10.1007/s12263-013-0360-8
 11. Stabler SP. Clinical practice. Vitamin B12 deficiency. N Engl J Med. 2013 Jan 10;368(2):149-60. doi: 10.1056/NEJMcp1113996. PMID: 23301732. https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMcp1113996
 12. Food and Nutrition Board, Institute of Medicine . Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. National Academy Press; Washington, DC, USA: 1998. pp. 306–356. https://nap.nationalacademies.org/catalog/6015/dietary-reference-intakes-for-thiamin-riboflavin-niacin-vitamin-b6-folate-vitamin-b12-pantothenic-acid-biotin-and-choline
 13. Clayton PT. B6-responsive disorders: a model of vitamin dependency. J Inherit Metab Dis. 2006 Apr-Jun;29(2-3):317-26. doi: 10.1007/s10545-005-0243-2. PMID: 16763894. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1007/s10545-005-0243-2
 14. Schaumburg H, Kaplan J, Windebank A, Vick N, Rasmus S, Pleasure D, Brown MJ. Sensory neuropathy from pyridoxine abuse. A new megavitamin syndrome. N Engl J Med. 1983 Aug 25;309(8):445-8. doi: 10.1056/NEJM198308253090801. PMID: 6308447. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1007/s10545-005-0243-2
 15. Berry RJ, Bailey L, Mulinare J, Bower C; Folic Acid Working Group. Fortification of flour with folic acid. Food Nutr Bull. 2010 Mar;31(1 Suppl):S22-35. doi: 10.1177/15648265100311S103. PMID: 20629350. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/15648265100311S103
 16. Wien TN, Pike E, Wisløff T, Staff A, Smeland S, Klemp M. Cancer risk with folic acid supplements: a systematic review and meta-analysis. BMJ Open. 2012 Jan 12;2(1):e000653. doi: 10.1136/bmjopen-2011-000653. PMID: 22240654; PMCID: PMC3278486. https://bmjopen.bmj.com/content/2/1/e000653
 17. Gilsing AM, Crowe FL, Lloyd-Wright Z, Sanders TA, Appleby PN, Allen NE, Key TJ. Serum concentrations of vitamin B12 and folate in British male omnivores, vegetarians and vegans: results from a cross-sectional analysis of the EPIC-Oxford cohort study. Eur J Clin Nutr. 2010 Sep;64(9):933-9. doi: 10.1038/ejcn.2010.142. Epub 2010 Jul 21. PMID: 20648045; PMCID: PMC2933506. https://www.nature.com/articles/ejcn2010142
 18. Herbert V. Vitamin B-12. In: Ziegler E.E., Filer L.J., editors. Present Knowledge in Nutrition. 7th ed. ILSI Press; Washington, DC, USA: 1996. pp. 191–205.
 19. Ellsworth MA, Anderson KR, Hall DJ, Freese DK, Lloyd RM. Acute liver failure secondary to niacin toxicity. Case Rep Pediatr. 2014;2014:692530. doi: 10.1155/2014/692530. Epub 2014 Feb 12. PMID: 24711953; PMCID: PMC3965920. https://www.hindawi.com/journals/cripe/2014/692530/
 20. Vrolijk MF, Opperhuizen A, Jansen EHJM, Hageman GJ, Bast A, Haenen GRMM. The vitamin B6 paradox: Supplementation with high concentrations of pyridoxine leads to decreased vitamin B6 function. Toxicol In Vitro. 2017 Oct;44:206-212. doi: 10.1016/j.tiv.2017.07.009. Epub 2017 Jul 14. PMID: 28716455. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0887233317301959?via%3Dihub

Відгуки про Вітаміни групи B ー користь і правила прийому 0

Інші корисні статті