17.10.2022

Вітамін E: для чого потрібний і як приймати

Денис Лисюк
Бодібілдер - любитель
Вітамін E: для чого потрібний і як приймати

Вітамін Е (токоферол) - важлива поживна речовина, яка бере участь у здійсненні низки фізіологічних функцій. Цей жиророзчинний вітамін відомий своєю антиоксидантною дією. Він використовується в багатьох сферах медицини, зокрема в дерматології. Входить до складу різноманітних косметичних продуктів. Здійснює захист шкіри від різних несприятливих впливів, спричинених сонячним випромінюванням, поглинаючи вільні радикали. У деяких спостереженнях було виявлено його протипухлинні та фотозахисні властивості. На сьогодні немає достовірної інформації про чітко визначені дозування та клінічні показання до використання добавок з вітаміном у терапевтичних цілях.

Властивості вітаміну Е

Існують припущення про сприятливу дію токоферолу на роботу головного мозку, органу зору, серця, а також про його позитивний вплив на функціонування імунної системи організму людини.

Висуваються гіпотези про можливе запобігання виникненню захворювань серця, очей, а також здатності покращувати когнітивні функції, здійснювати профілактику онкологічних захворювань за допомогою даної поживної речовини. Проте дані, отримані в ході багатьох досліджень, різноманітні та неоднозначні.

Досліджується роль токоферолу у профілактиці ішемічної хвороби серця. Існує ряд спостережень, які спростовують користь добавки, що містить вітамін Е, для пацієнтів із високим ризиком розвитку ішемічної хвороби серця. Однак у ході інших досліджень описано сприятливу дію препарату на людей, які входять до групи ризику розвитку серцево-судинної патології (1).

Таким чином, було визначено, що використання добавок має кардіозахисну дію у пацієнтів з високим рівнем окислювального стресу, у тому числі це стосується пацієнтів з діабетом 2-го типу та тих хворих, яким виконують гемодіаліз (2).

Дослідження, проведене у 2019 році, надало інформацію про прямо протилежну дію добавок: препарат, який використовується у більш високих дозах, збільшував ризик розвитку ішемічної хвороби серця (3).

У зв'язку з тим, що дані, отримані в ході безлічі спостережень, залишаються неоднозначними, це питання вимагає подальшого всебічного вивчення.

Слід зазначити, що на сьогодні рекомендацією Американської кардіологічної асоціації є використання препаратів з токоферолом не для профілактики серцево-судинних патологій, а з метою зміцнення здоров'я серця (4).

Наступним спірним питанням стала перевага описуваної речовини у запобіганні розвитку онкологічних захворювань. Завдяки властивості вітаміну виступати в ролі антиоксиданту і, відповідно, боротися з вільним радикальним окисленням та пошкодженням клітин, він може використовуватися у профілактиці раку та багатьох інших захворювань (5 ).

Вивчення цього питання триває. Повідомляється, що суміш токоферолів є перспективним протираковим засобом і вимагає подальшого вивчення (6).

В той же час, є й протилежна інформація: в ході дослідження, спрямованого на вивчення впливу добавок вітаміну Е на ризик раку передміхурової залози, було виявлено, що токоферол не є хорошим методом профілактики раку. Це дослідження також визначило, що вітамін Е може збільшити ризик раку передміхурової залози (7).

Найпоширенішими віковими захворюваннями очей є дегенерація жовтої плями та катаракта. Вони пов'язані з окислювальним стресом та пошкодженням вільними радикалами. Відповідно, властивий токоферолу антиоксидантний ефект може використовуватися в терапії вікових хвороб очей.

Під час експериментів визначено, що препарати, що містять вітамін Е дозволяють зменшити клітинний окислювальний стрес сітківки або макулярної області ока. Виявлено кореляцію між високим вмістом токоферолу в раціоні та зниженою швидкістю прогресування вікової макулярної дегенерації (8). Крім цього, поживна речовина сприятливо впливає на процеси самовідновлення сітківки, рогівки та судинної оболонки. Крім того, в деяких оглядах описана роль добавки у зниженні ризику розвитку вікової катаракти (9).

Не менш важливим питанням для вивчення є роль вітаміну у когнітивних процесах. Правильне та збалансоване харчування дозволяє зміцнювати та підтримувати когнітивне здоров'я, запобігати розвитку вікових порушень когнітивних функцій, до яких належать деменція та хвороба Альцгеймера. Висловлювалося припущення, що продукти, багаті на вітаміни-антиоксиданти, можуть уповільнювати розвиток хвороби Альцгеймера. Одне дослідження показало невелике зниження захворювання хворобою Альцгеймера при використанні вітаміну Е в терапії захворювання (10). В іншому дослідженні була висунута гіпотеза, що добавки з вітаміном Е у пацієнтів із хворобою Альцгеймера можуть захистити від окисного ушкодження, зменшити ушкодження нейронів та уповільнити прогресування хвороби Альцгеймера. Після двох років прийому вітаміну Е в дозі 2000 МО на день дослідники виявили, що вони змогли уповільнити прогрес захворювання (11). Аналогічне дослідження, яке проводилося протягом трьох років, показало, що вітамін Е не має терапевтичного ефекту у пацієнтів із легкими когнітивними порушеннями. Швидкість прогресування хвороби Альцгеймера не змінилася (12).

Вітамін Е для шкіри

Токоферол десятиліттями використовувався в дерматології як засіб захисту шкіри від пошкоджень вільними радикалами. Зазначається, що при пероральному прийомі вітамін Е допомагає скоротити час, необхідний для загоєння ран (13).

Щодо зовнішнього застосування препарату, дані про передбачуваний протизапальний ефект вітаміну Е та стимулювання вироблення колагену різноманітні та непереконливі (14).

Вітамін Е для волосся

Раніше проведені дослідження надають інформацію, що токоферол може покращити загальний стан шкіри голови та волосся. У ході спостережень, у 2010 році дослідники визначили, що добавки сприяють покращенню росту волосся (15). Завдяки антиоксидантній властивості в шкірі голови зменшується окислювальний стрес і, як наслідок, зменшується випадіння волосся. Є припущення, що поживна речовина також сприяє покращенню кровообігу у шкірі голови, що забезпечує зміцнення волосся. Поява гіпотези зумовлена ​​тим, що в ході експериментів на мишах виявлено, що збільшення кровопостачання сприяє росту волосся та збільшує розмір волосяного фолікула. Однак властивість вітаміну Е покращувати кровопостачання шкіри голови та його вплив на ріст волосся у людини потребує подальшого детального вивчення. Крім того, за деякими даними токоферол сприяє створенню захисного бар'єру на поверхні шкіри голови, що дозволяє утримувати вологу та захищає шкіру від сухості та подразнення.

Вітамін Е в продуктах

Основними харчовими джерелами токоферолу є рослинні олії. Велика кількість вітаміну знаходиться у горіхах. Великий вміст поживної речовини відзначається в соєвій, сафлоровій, соняшниковій, кукурудзяній, бавовняній, пальмовій олії, в олії волоського горіха. Сафлорова та соняшникова олії містять велику кількість α-токоферолу, соєву та кукурудзяну олії містять в основному γ-токоферол, а бавовняна олія містить аналогічні пропорції α- та γ-токоферолів. Добавки вітаміну Е досить популярні і роблять значний внесок у споживання вітаміну Е серед деяких груп населення. Як добавки використовуються натуральні або синтетичні форми токоферолу (16).

Вітамін Е: добова норма

З огляду на міжнародні рекомендації, для дорослих людей добова потреба у вітаміні Е становить 15 мг. Потреба у поживній речовині зростає у разі недостатнього споживання ненасичених жирних кислот. Крім цього, додаткова потреба виникає при тривалому використанні ряду лікарських засобів, наприклад, хіміотерапевтичних, а також при деяких хворобах, таких як абеталіпопротеїнемія. Вітамін Е для жінок, які приймають препарат під час вагітності або в період лактації, призначається у дозі 17 мг на добу.

Побічні ефекти

У більшості людей жодних побічних ефектів при прийомі добової дози, що рекомендується, виявлено не було. Висока доза лікарського засобу може спричинити нудоту, діарею, спазми шлунка, стомлюваність, слабкість, головний біль, помутніння зору, висипання, кровотечу.

Токоферол — жиророзчинний вітамін, тому при споживанні дози, що перевищує добову потребу, він накопичується в організмі, що надалі призводить до гіпервітамінозу (17). Місцеве застосування препарату в окремих випадках викликає контактний дерматит, мультиформну еритему та ксантоматозну реакцію (18).

При вживанні препарату в дозах, що перевищують рекомендовану денну норму, підвищується ризик розвитку геморагічного інсульту (19). Лікарський засіб здатний запобігати агрегації тромбоцитів, тобто уповільнювати згортання крові. Особливої ​​обережності при прийомі токоферолу слід дотримуватись людям, які приймають препарати для розрідження крові, включаючи кумадин (варфарин) або плавікс (клопідогрел), особливо за наявності низького рівня споживання вітаміну К. Слід утриматися від прийому препарату за два тижні до майбутньої операції, щоб запобігти надмірній кровотечі. Вітамін Е також може взаємодіяти з деякими ліками, у тому числі з імунодепресивним препаратом циклоспорином, деякими хіміотерапевтичними препаратами, статиновими препаратами, такими як аторвастатин і тамоксифен (20) .

Лікарський засіб визнаний безпечним для прийому вагітними жінками, а також жінками, які годують груддю.

Дозування

Рекомендована доза вітаміну Е становить 15 мг. До добавок у великих дозах слід підходити з обережністю і заздалегідь обговорити це з лікарем. Препарати доступні у двох формах: синтетичній та натуральній. Вони обидві добре діють, однак для досягнення аналогічних результатів потрібна велика доза синтетичної форми препарату. Також існують добавки, до складу яких входять обидві форми альфа-токоферолу — змішані токофероли.

Спосіб застосування

Вітамін Е можна приймати внутрішньо у вигляді таблеток у необхідному дозуванні. Також використовується вітамін Е для обличчя в рідких формах як косметичний засіб, його наносять зовнішньо. Кілька крапель засобу додається до крему, домашніх масок і наноситься на проблемні ділянки шкіри після її попереднього очищення.

Висновок

Токоферол — важлива поживна речовина, що має сильні антиоксидантні властивості. Отримати достатню кількість можна, споживаючи його з продуктами харчування або приймаючи у вигляді харчових добавок. Слід звернути увагу, що прийом лікарських засобів вважається безпечним у дозах, що рекомендуються. Також необхідно враховувати, що він здатний взаємодіяти з іншими препаратами.

Література

 1. Heart Outcomes Prevention Evaluation Study Investigators, Yusuf S, Dagenais G, Pogue J, Bosch J, Sleight P. Vitamin E supplementation and cardiovascular events in high-risk patients. N Engl J Med. 2000 Jan 20;342(3):154-60. doi:10.1056/NEJM200001203420302 https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM200001203420302
 2. Vardi M, Levy NS, Levy AP. Vitamin E in the prevention of cardiovascular disease: the importance of proper patient selection. J Lipid Res. 2013;54(9):2307-2314. doi:10.1194/jlr.R026641 https://www.jlr.org/article/S0022-2275(20)35122-1/fulltext
 3. Wang T, Xu L. Circulating Vitamin E Levels and Risk of Coronary Artery Disease and Myocardial Infarction: A Mendelian Randomization Study. Nutrients. 2019;11(9):2153. Published 2019 Sep 9. doi:10.3390/nu11092153 https://www.mdpi.com/2072-6643/11/9/2153/htm
 4. Saremi A, Arora R. Vitamin E and cardiovascular disease. Am J Ther. 2010 May-Jun;17(3):e56-65. doi:10.1097/MJT.0b013e31819cdc9a https://journals.lww.com/americantherapeutics/Abstract/2010/05000/Vitamin_E_and_Cardiovascular_Disease.20.aspx
 5. Dreher D, Junod AF. Role of oxygen free radicals in cancer development. Eur J Cancer. 1996 Jan;32A(1):30-8. doi:10.1016/0959-8049(95)00531-5 https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/0959804995005315
 6. Ju J, Picinich SC, Yang Z, Zhao Y, Suh N, Kong AN, Yang CS. Cancer-preventive activities of tocopherols and tocotrienols. Carcinogenesis. 2010 Apr;31(4):533-42. doi:10.1093/carcin/bgp205 https://academic.oup.com/carcin/article/31/4/533/2476925
 7. Klein EA, Thompson IM Jr, Tangen CM, et al. Vitamin E and the risk of prostate cancer: the Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT). JAMA. 2011;306(14):1549-1556. doi:10.1001/jama.2011.1437 https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/1104493
 8. Khoo HE, Ng HS, Yap WS, Goh HJH, Yim HS. Nutrients for Prevention of Macular Degeneration and Eye-Related Diseases. Antioxidants (Basel). 2019;8(4):85. Published 2019 Apr 2. doi:10.3390/antiox8040085 https://www.mdpi.com/2076-3921/8/4/85
 9. Zhang Y, Jiang W, Xie Z, Wu W, Zhang D. Vitamin E and risk of age-related cataract: a meta-analysis. Public Health Nutrition. 2015;18(15):2804-2814. doi:10.1017/s1368980014003115 https://www.cambridge.org/core/journals/public-health-nutrition/article/vitamin-e-and-risk-of-agerelated-cataract-a-metaanalysis/2EE609E5E3717CB2635408A0E4C9365C
 10. Dysken MW, Sano M, Asthana S, et al. Effect of vitamin E and memantine on functional decline in Alzheimer disease: the TEAM-AD VA cooperative randomized trial [published correction appears in JAMA. 2014 Mar 19;311(11):1161]. JAMA. 2014;311(1):33-44. doi:10.1001/jama.2013.282834 https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/1810379
 11. Sano M, Ernesto C, Thomas RG, Klauber MR, Schafer K, Grundman M, Woodbury P, Growdon J, Cotman CW, Pfeiffer E, Schneider LS, Thal LJ. A controlled trial of selegiline, alpha-tocopherol, or both as treatment for Alzheimer's disease. The Alzheimer's Disease Cooperative Study. N Engl J Med. 1997 Apr 24;336(17):1216-22. doi:10.1056/NEJM199704243361704 https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejm199704243361704
 12. Petersen RC, Thomas RG, Grundman M, Bennett D, Doody R, Ferris S, Galasko D, Jin S, Kaye J, Levey A, Pfeiffer E, Sano M, van Dyck CH, Thal LJ; Alzheimer's Disease Cooperative Study Group. Vitamin E and donepezil for the treatment of mild cognitive impairment. N Engl J Med. 2005 Jun 9;352(23):2379-88. doi:10.1056/NEJMoa050151 https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa050151
 13. Keen MA, Hassan I. Vitamin E in dermatology. Indian Dermatol Online J. 2016;7(4):311-315. doi:10.4103/2229-5178.185494 https://journals.lww.com/idoj/Fulltext/2016/07040/Vitamin_E_in_dermatology.18.aspx
 14. Chiu A, Kimball AB. Topical vitamins, minerals and botanical ingredients as modulators of environmental and chronological skin damage. Br J Dermatol. 2003 Oct;149(4):681-91. doi: 10.1046/j.1365-2133.2003.05540.x https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1365-2133.2003.05540.x
 15. Yano K, Brown LF, Detmar M. Control of hair growth and follicle size by VEGF-mediated angiogenesis. J Clin Invest. 2001 Feb;107(4):409-17. doi: 10.1172/JCI11317. PMID: 11181640; PMCID: PMC199257. https://www.jci.org/articles/view/11317
 16. Traber MG, Atkinson J. Vitamin E, antioxidant and nothing more. Free Radic Biol Med. 2007 Jul 1;43(1):4-15. doi: 10.1016/j.freeradbiomed.2007.03.024. Epub 2007 Mar 31. PMID: 17561088; PMCID: PMC2040110. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0891584907002195?via%3Dihub
 17. Goldman MP, Rapaport M. Contact dermatitis to vitamin E oil. J Am Acad Dermatol. 1986 Jan;14(1):133-4. doi: 10.1016/s0190-9622(86)80390-5. PMID: 2936768. https://www.jaad.org/article/S0190-9622(86)80390-5/pdf
 18. Parsad D, Saini R, Verma N. Xanthomatous reaction following contact dermatitis from vitamin E. Contact Dermatitis. 1997 Dec;37(6):294. doi: 10.1111/j.1600-0536.1997.tb02467.x. PMID: 9455633. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1600-0536.1997.tb02467.x
 19. Schürks M, Glynn RJ, Rist PM, Tzourio C, Kurth T. Effects of vitamin E on stroke subtypes: meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ. 2010 Nov 4;341:c5702. doi:10.1136/bmj.c5702 https://www.bmj.com/content/341/bmj.c5702
 20. Podszun M, Frank J. Vitamin E–drug interactions: molecular basis and clinical relevance. Nutrition Research Reviews. 2014;27(2):215-231. doi:10.1017/s0954422414000146 https://www.cambridge.org/core/journals/nutrition-research-reviews/article/vitamin-edrug-interactions-molecular-basis-and-clinical-relevance/F5DDFEAA7E81CCF1604728962397AD0B

Відгуки про Вітамін E: для чого потрібний і як приймати 0

Додавання відгуку

Як ваше ім'я * Введіть коректно ім'я
Електронна пошта Введіть коректно email
Що ви думаєте? Заповніть поле

Дякуємо, Ваше повідомлення надіслано на модерацію!

Інші корисні статті