06.03.2023

Весняний гіповітаміноз (авітаміноз): що потрібно організму

Євгенія Семченко
Чемпіонка України у категорії Атлетик-Фізик, дієтолог.
Весняний гіповітаміноз (авітаміноз): що потрібно організму

Корисні речовини в нашому тілі поглинаються клітинами для вироблення та накопичення енергії, підтримки життєдіяльності, а також забезпечення необхідного функціоналу всіх центральних систем. Коли мова йде про вітаміни, у необхідності і важливості їхнього стабільного надходження в організм сумніваються лише ті, хто ніколи не відчував дефіцитних станів. Або відчував, але на початкових, мінімально виразних стадіях.

Авітаміноз у наші дні набув дещо іншої форми, ніж століття тому, ставши менш небезпечним для здоров'я та життя, але при цьому більш поширеним явищем. Саме факт того, що зараз дефіцит вітамінів у більшості випадків не несе фатальних наслідків, робить з цього "нешкідливого", здавалося б, явища серйозну приховану загрозу здоров'ю. Без достатньої уваги даній проблемі кожна людина ризикує стикнутися з важкими патологічними станами, які обов'язково виявлять себе при запущеному гіповітамінозі.

Авітаміноз або гіповітаміноз — що це? Чи є різниця між цими поняттями?

Авітаміноз є дефіцитом вітамінів в організмі, який на ранніх стадіях практично не розпізнається клінічно, а на пізніших супроводжується дуже несприятливими наслідками (1). Є думка, в тому числі і серед великої кількості лікарів, що нестача представлених корисних речовин має дві стадії:

 1. Авітаміноз – це важкий дефіцит одного чи кількох вітамінів, що викликає різні важкі захворювання.
 2. Гіповітаміноз – це часткова недостатність однієї чи групи вітамінів, яка може протікати як безсимптомно, так і супроводжуватися порушеннями роботи органів, центральних систем, викликаючи погіршення здоров'я.

Можливо, для зручності лікування пацієнтів у країнах СНД такий поділ і має місце. Але в решті світової наукової медичної практики ці два поняття є синонімами, а сам дефіцит вітамінів поділяється за такими критеріями:

 • авітаміноз та поліавітаміноз – нестача одного та декількох вітамінів відповідно;
 • гіповітаміноз з частковою недостатністю;
 • гіповітаміноз із глибокою недостатністю.

Між частковим та глибоким дефіцитом можна виділити так званий проміжний недолік. Хоча цей показник є умовним, його симптоматика може дати досить широке розуміння ще до здачі необхідних аналізів, наскільки організм голодний на вітаміни. А дані аналізів вже покажуть повну картину.

Також сюди підключаються причинно-наслідкові зв'язки, які призвели до нестачі нутрієнтів. Цей чинник надмірно важливий, оскільки саме він визначає не тільки подальше лікування, але й дозволяє спрогнозувати подальшу поведінку організму та можливість ускладнень. Сюди належить дисбаланс у раціоні, порушення роботи органів чи систем, нездоровий спосіб життя, наявність хронічних захворювань, перенасичення організму окремими речовинами, що блокують всмоктування необхідних вітамінів та багато іншого. При цьому авітаміноз має дві чіткі додаткові класифікації:

 1. Первинний дефіцит вітамінів. Виникає від недостатнього надходження нутрієнтів ззовні.
 2. Вторинний дефіцит вітамінів. Супроводжується проблемою з функціонуванням шлунково-кишкового тракту, а саме через синдром мальабсорбції, при якому тонкий кишечник не здатний поглинати певні групи речовин (2). У тому числі вітаміни та мінерали.

Нестача поживних речовин змінює функції та процеси організму на базовому клітинному рівні, що автоматично передбачає як легкі, так і тяжкі наслідки. З одного боку, ознаки гіповітамінозу мають суттєві відмінності в залежності від кількісного дефіциту речовини. А з іншого, симптоматика може супроводжуватися цілим комплексом несприятливих станів, які включають незначні і яскраво виражені патології одночасно. Давайте поговоримо про це детальніше.

Загальні симптоми авітамінозу при частковій недостатності вітамінів

Ознаки гіповітамінозу на легкій стадії виражаються зниженням функціональних резервів людини. Виявити проблему досить просто, потрібно лише взяти за правило дослухатися сигналів, які подає організм. А робить він це дуже ясно і точно. 95% щоденних завдань дорослої людини однотипні і мають один і той же темп, так би мовити, усталений спосіб життя. Перші та явні симптоми авітамінозу можна розбити на три групи, які можуть проявлятися як окремо, так і комплексно:
1. Реакція організму, що помітно відрізняється, на звичні фізичні навантаження (3):

 • відчуття втоми з'являється швидше, ніж зазвичай;
 • потрібно більше часу для відновлення сил;
 • млявий стан у період неспання при, здавалося б, нормальному здоровому сні.

2. Погіршення роботи імунної системи. Особливо цьому сприяє гіповітаміноз D (4):

 • часті інфекційні захворювання (пік прояву в осінньо-весняний період);
 • легка симптоматика застуди (нежить, чхання тощо) переслідує із завидною постійністю.

3. Погіршення емоційного стану та неадекватна реакція нервової системи на звичні події, з якими часто щільно пов'язаний гіповітаміноз B (5):

 • пригнічене самопочуття, поганий настрій, депресія;
 • зниження рівня активності;
 • дратівливість або навпаки байдужість.

Все це дуже сильно впливає на якість життя, особливо на тривалій дистанції, торкаючись безпосередньо роботи органів та центральних систем, поступово погіршуючи їхню роботу. Легка стадія авітамінозу без вживання належних заходів може перейти на наступний етап, у якому прогресування симптоматики матиме значно серйозніші наслідки.

Загальні ознаки гіповітамінозу при тривалій недостатності вітамінів

У цьому випадку симптоми можна вже не тільки відчути, а й, так би мовити, помацати. Залежно від загального стану здоров'я, наявності або відсутності різних хронічних захворювань, а також наявної схильності до розвитку окремих патологій перелічені нижче фактори можуть мати різний ступінь прояву:

 1. Суха шкіра та волосся (6, 7, 8). Стан продукує авітаміноз A, B, C, D.
 2. Поява на шкірі синяків (9). Гіповітаміноз C, а також дефіцит вітаміну K можуть викликати видимі синці на епідермісі.
 3. Порушення відновлювальних функцій організму, зокрема повільне загоєння ран. Цьому сприяє нестача вітамінів A, B і C, але значно меншою мірою, ніж авітаміноз K (10) або гіповітаміноз D у поєднанні з цинком і аргініном, а також дефіцит вітаміну E (11).
 4. Крихкість кісток, що збільшує шанси травм та переломів. Ключовий пул вітамінів, які допомагають зберігати кісткові тканини міцними та здоровими, – це A, B6, B9, B12, C, D та K. Відповідно тривалий дефіцит будь-якого з них нічого доброго кістковій системі не принесе.
 5. Зміна кольору шкіри, поява пігментних плям, а також проблеми з нігтьовими пластинами. Ці фактори можуть бути викликані тривалою нестачею вітамінів B6, B9, B12, C, D (12, 13).
 6. Афтозні виразки (афтозний стоматит) у ротовій порожнині. Можливим провокуючим фактором цих запалень осередкового типу є дефіцит вітамінів групи B, а саме B1, B2, B6 (14). Кутовий хейліт, що проявляється розтріскуванням шкіри в куточках рота, нерідко пов'язаний із нестачею рибофлавіну (B2).
 7. Кровоточивість ясен. Найнебезпечніший прояв дефіциту вітаміну C - це цинга (15). Але в наші дні дана патологія вкрай рідкісне явище, але частина її симптоматики, а саме ясна, що кровоточать на тлі нестачі аскорбінової кислоти, має місце бути.
 8. Волосяний кератоз, при якому білок шкіри накопичується у волосяних фолікулах, утворюючи на епідермісі невеликі червоні і білі шишки. Патологія має генетичний аспект та ймовірність, що він проявиться у вас за наявності таких самих проблем у членів сім'ї дуже висока. Але проблема може виникати і з іншої причини, а саме через гіповітаміноз A і авітаміноз C (16, 17) .

Ознаки авітамінозу при глибокому дефіциті нутрієнтів вже мають характер небезпечних проявів, що завдають істотних збитків здоров'ю. З найпоширеніших вітамінів, з якими стикаються люди, маючи критично низькі концентрації в організмі, можна виділити:

Гіповітаміноз A

Однією з найнебезпечніших симптоматик є нічна сліпота (куряча сліпота). Ця очна хвороба належить до розладів, у яких зір погіршується чи зникає частково. В даному випадку видимість при недостатньому освітленні відчутно утруднюється або зовсім відсутня. Якщо не приділити належної уваги проблемі, може статися непоправне пошкодження рогівки і як наслідок повна сліпота.

У разі, коли патологія не вроджена, а набута, крім різних аспектів лікування, абсолютне одужання можливе лише після терапії критично важливого фактора, яким є гіповітаміноз A (18).

Гіповітаміноз B

Глибокий дефіцит вітамінів групи B призводить до різних типів анемії:

 • мегаобластні анемії;
 • мікроцитарна;
 • перніціозна.

До речі, остання може спричинити серйозні порушення в роботі центральної та периферичної нервової системи.

Гіповітаміноз C

Сюди відносяться вже згадані патології, а саме повільне загоєння ран та кровотечі. Впливаючи на проникність капілярів згортання крові, глибокий гіповітаміноз C може доставити масу проблем при терапії як нових, так і існуючих захворювань.

Гіповітаміноз D

Важкий дефіцит цього вітаміну може призвести до цілого ряду серйозних патологій (19):

 • рахіт;
 • остеомаляція (дисфункція скелета, при якій порушується мінералізація);
 • аутоімунні захворювання;
 • новоутворення;
 • порушення роботи серцево-судинної системи;
 • цукровий діабет 2 типу.

Також глибокий гіповітаміноз D завдає сильного удару по імунній системі, що суттєво ускладнює процес лікування недуги, оскільки на цьому фоні найчастіше починають активно проявлятися різні інфекційні захворювання.

Зачіпаючи тему авітамінозу, не можна обминути найактивнішу і найпоширенішу фазу, в якій шанс зіштовхнуться з дефіцитом нутрієнтів істотно зростає.

Весняний гіповітаміноз: причини появи і наскільки він небезпечний

Взимку наш раціон кардинально змінюється, мінімізуючи надходження в організм свіжих овочів та фруктів, а разом із ними необхідних корисних речовин. Середньостатистичне меню людини у цей період складається з наступної їжі:

 • консервовані, а також продукти, що піддаються тривалій термічній обробці;
 • великий обсяг рафінованих продуктів харчування;
 • молочна та хлібобулочна продукція.

З настанням весни організм виснажений у плані корисних речовин, оскільки всі запаси нутрієнтів, що мають депо в нашому тілі, закінчуються, а ті, які не мають місткого накопичувального ефекту, знаходяться в близькому до дефіцитного або в дефіцитному стані. Ця проблема має циклічний характер, виникаючи щороку, зачіпаючи величезну кількість людей різного віку, соціального статусу та статі. Наскільки небезпечним є весняний гіповітаміноз? Все, звичайно, залежить від вашого загального стану здоров'я, але в цілому авітаміноз після зими проявляється таким чином:

 • відчутна симптоматика з категорії “часткова недостатність вітамінів”;
 • застудні захворювання у весняний період частішають і протікають важче, ніж в інші пори року.

При цьому варто розуміти, що якщо ви вже мали дефіцит нутрієнтів перед зимою, то з настанням весни нестача речовин проявить себе набагато інтенсивніше. Також враховується і спосіб життя. Адже в деяких випадках витрата вітамінів відбувається набагато швидше: часта фізична активність, емоційні потрясіння, стресова робота і т.д. А за наявності шкідливих звичок, незбалансованому харчуванні, поганому сні та інших несприятливих факторах, вітаміни погано засвоюються і можуть блокувати абсорбцію інших поживних елементів.

Авітаміноз: лікування та профілактика

Профілактичні заходи включають максимально простий, але водночас дієвий підхід:

 • різноманітне щоденне меню. Заглиблюватися ми тут не будемо, тому що це окрема тема, але загальна логіка досить примітивна: у раціоні має переважати здорова і корисна їжа;
 • для мінімізації симптоматики весняного гіповітамінозу варто вживати взимку заморожені фрукти та овочі (без інтенсивної термічної обробки). Ідеальним варіантом будуть продукти, що зазнали шокової заморозки. І тут весь пул вітамінів зберігається повному обсязі. Звичайна морозильна камера в холодильнику також підійде, але кількість нутрієнтів, що збереглися, при такому заморожуванні буде меншою;
 • вітаміни у вигляді харчових добавок, а також різні вітамінно-мінеральні комплекси є високоефективним та швидким методом усунення дефіциту корисних речовин.

Перед додаванням у своє меню біодобавок із вітамінами настійно рекомендуємо проконсультуватися з лікарем. Хоча ці препарати є абсолютно безпечними, індивідуальні супутні фактори кожної окремої людини можуть по-різному відреагувати на надходження в організм одного або групи вітамінів із швидкозасвоюваною високою концентрацією.

Говорячи про лікування, то тут дещо складніше. Основна мета терапії – це надходження в організм пацієнта відсутніх вітамінів. Курс лікування залежить від стадії авітамінозу, і навіть яким вітаміном чи комплексом речовин потрібно наситити організм. Терапія може включати три сценарії:

 1. Розробка відповідної дієти. В даному випадку робиться упор на продукти, з яких необхідні речовини надходитимуть у необхідній кількості та з максимальним рівнем абсорбції. Такі дієти мають індивідуальний характер і прописуються лікарем після досліджень організму та здачі необхідних аналізів.
 2. Гіповітаміноз тяжкого ступеня (глибокий дефіцит) лікується за допомогою ін'єкцій під чуйним контролем фахівців із медичного закладу.
 3. Якщо необхідне медикаментозне втручання при частковій або середній недостатності корисних речовин, на допомогу приходять вітаміни та полівітаміни у вигляді харчових добавок.

Не варто легковажно ставитися до такого патологічного стану, як авітаміноз. Лікування забере чимало фінансових засобів, часу, а також дорогоцінного здоров'я, адже якщо знадобилася терапія, то стадія гіповітамінозу пройшла легку фазу. Профілактичні заходи не вимагають якихось надзусиль, а їх дотримання гарантовано допоможе уникнути гіповітамінозу з яскраво вираженою симптоматикою.

Приймайте виключно сертифіковані вітаміни та комплекси нутрієнтів, вживайте більше корисної їжі та будьте здорові.

 1. Jeffrey K. Griffiths. “Vitamin Deficiencies”, 2013 - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9781416043904001399
 2. Ricketta Clark, Ragan Johnson. “Malabsorption Syndromes”, 2018 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30100002/
 3. Henry C Lukaski. “Vitamin and mineral status: effects on physical performance”, 2004 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15212745/
 4. Cynthia Aranow. “Vitamin D and the immune system”, 2011 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21527855/
 5. Dan Brennan. “What to Know About Vitamins and Mental Health”, 2021 - https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/what-to-know-about-vitamins-and-mental-health
 6. Juliet M. Pullar, Anitra C. Carr, Margreet C. M. Vissers. “The Roles of Vitamin C in Skin Health”, 2017 - https://www.mdpi.com/2072-6643/9/8/866
 7. Umar M, Sastry K.S, Al Ali F, Al-Khulaifi M, Wang E, Chouchane A.I. “Vitamin D and the Pathophysiology of Inflammatory Skin Diseases”, 2018 - https://www.karger.com/Article/FullText/485132
 8. Christine A. VanBuren, Helen B. Everts. “Vitamin A in Skin and Hair: An Update”, 2022 - https://www.mdpi.com/2072-6643/14/14/2952
 9. Natasha A. Mesinkovska. “Skin findings associated with nutritional deficiencies”, 2016 - https://www.ccjm.org/content/83/10/731
 10. Nader Pazyar, Gholamreza Houshmand, Reza Yaghoobi, Ali Asghar Hemmati, Zahra Zeineli, Behnam Ghorbanzadeh. “Wound healing effects of topical Vitamin K: A randomized controlled trial”, 2019 - https://www.ijp-online.com/article.asp?issn=0253-7613;year=2019;volume=51;issue=2;spage=88;epage=92;aulast=Pazyar
 11. Martina Barchitta, Andrea Maugeri, Giuliana Favara, Roberta Magnano San Lio, Giuseppe Evola, Antonella Agodi, Guido Basile. “Nutrition and Wound Healing: An Overview Focusing on the Beneficial Effects of Curcumin”, 2019 - https://www.mdpi.com/1422-0067/20/5/1119
 12. Rajendran Kannan, Matthew Joo Ming Ng. “Cutaneous lesions and vitamin B12 deficiency”, 2008 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2294086/
 13. Kristine Hoffman. “When Vitamin And Nutritional Deficiencies Cause Skin And Nail Changes”, 2015 - https://www.hmpgloballearningnetwork.com/site/podiatry/when-vitamin-and-nutritional-deficiencies-cause-skin-and-nail-changes
 14. A. Nolan, W. B. McIntosh, B. F. Allam, P. J. Lamey. “Recurrent aphthous ulceration: vitamin B1, B2 and B6 status and response to replacement therapy”, 1991 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1941656/
 15. M. Weinstein, P. Babyn, S. Zlotkin. “An orange a day keeps the doctor away: scurvy in the year 2000”, 2001 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11533373/
 16. National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. “Dietary Reference Intakes for Vitamin A, Vitamin K, Arsenic, Boron, Chromium, Copper, Iodine, Iron, Manganese, Molybdenum, Nickel, Silicon, Vanadium, and Zinc. Chapter 4: Vitamin A”, 2001 - https://nap.nationalacademies.org/read/10026/chapter/6
 17. National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. “Dietary Reference Intakes for Vitamin C, Vitamin E, Selenium, and Carotenoids”, 2000 - https://nap.nationalacademies.org/read/9810/chapter/7
 18. Clare Gilbert. “The eye signs of vitamin A deficiency”, 2013 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936686/
 19. Matthias Wacker, Michael F. Holick. “Vitamin D — Effects on Skeletal and Extraskeletal Health and the Need for Supplementation”, 2013 - https://www.mdpi.com/2072-6643/5/1/111

Відгуки про Весняний гіповітаміноз (авітаміноз): що потрібно організму 0

Додавання відгуку

Як ваше ім'я * Введіть коректно ім'я
E-mail Введіть коректний Email
Що ви думаєте? Заповніть поле

Дякуємо, Ваше повідомлення надіслано на модерацію!

Інші корисні статті