29.07.2019

Рибоза - що це таке

Евгения Семченко
Чемпионка Украины в категории Атлетик-Физик, диетолог
Рибоза - що це таке
Суперечки про доцільність застосування вуглеводів в якості спортивних добавок не вщухають досить довгий час. Поряд з цим зараз спостерігається відродження пильної уваги до природного моносахариду рибози. Давайте подивимося, чим викликане таке захоплення спортсменів і тренерів цим спортивним харчуванням і яка його дія.

Почнемо з того, що рибоза – це цукор з 5 вуглеводними групами. Проведені ще в 1957 році дослідження показали, що рибоза прямо впливає на синтез в організмі глюкози – цього важливого джерела енергії. Підвищення м'язової працездатності за рахунок впливу на синтез АТФ, необхідної для інтенсивної роботи, дає можливість посилювати навантаження без негативних наслідків для організму.

Вчені виявили, що рибоза надходить безпосередньо в клітини тканин набагато швидше, ніж інші вуглеводи, причому для цього потрібні зовсім невеликі її дози. Експерименти показали, що регулярне вживання невеликої кількості рибози швидше приводили до стійкої високої концентрації цього вуглеводу в крові, ніж одноразовий прийом великої дози. З кровотоку рибоза засвоюється тканинами протягом 10-15 хвилин. Причому організм використовує цей ресурс на 92%, тобто практично повністю.

Але не лише швидке засвоєння рибози і участь в енергетичних процесах обумовлює зростаючу популярність цієї спортивної добавки.

Вона бере участь в синтезі деяких нуклєїнах і нуклеїнових кислотах, які впливають на виробництво м'язових волокон. Завдяки цій властивості рибоза прискорює відновлення пошкодженої м'язової тканини. Регулярний прийом цього препарату зменшує больові відчуття після силових навантажень і скорочує період відновлення.

Є дані про те, що рибоза покращує засвоєння креатину, що особливо важливо для атлетів, які займаються силовими видами спорту. Крім цього, вона підвищує результативність тренувань і загальну витривалість, а також здатна поліпшити спортивні показники.

Останнім часом багато виробників стали випускати рибозу в якості окремої спортивної добавки, вона виробляється у вигляді порошка або в рідкій формулі. Можна зустріти рибозу і в складі комплексних добавок, найчастіше «в компанії» з креатином і глютаміном. В цьому випадку слід віддавати перевагу тому препарату, в якому всі інгредієнти ідеально збалансовані та підходять по дозуванню.

Починати прийом рибози можна з невеликої дози в 2-3 г до і після тренування. Під час змагань при необхідності дозу можна збільшувати. Правильну дозу цього нутрієнта необхідно підбирати строго індивідуально. У розрахунок варто приймати не тільки частоту тренувань і інтенсивність силових навантажень, але і власне масу м'язів спортсмена, оскільки чим більший об'єм м'язових тканин, тим більша доза потрібна для постачання рибозой всіх м'язових клітин.

Відгуки про Рибоза - що це таке 0

Додавання відгуку

Як вас звуть? Введіть коректно ім'я
Электронна пошта Введіть коректно email
Що ви думаєте? Заповніть поле

Дякуємо, Ваше повідомлення надіслано на модерацію!

Інші корисні статті