05.08.2021

Омега разъедает пенопласт

Денис Лысюк
Бодибилдер-любитель
Омега разъедает пенопласт

Поліненасичені жирні кислоти дійсно є одними з найважливіших речовин для функціонування організму і для підтримки здоров'я в цілому. Нещодавно навколо даних речовин виникло багато суперечок і чуток. Одні говорять про те, що жирні кислоти омега–3  несуть виключно користь, інші ж твердять про те, що на ринку багато неякісних товарів, тому до вибору слід ставитися дуже серйозно.

В даній статті ми докладно розберемо всі питання, попутно розвіявши міфи про популярну, затребувану та високоефективну біодобавку Omega–3. Поговоримо про наступне:

 • тригліцериди і етиловий ефір: міфи і факти;
 • яка омега–3 найкраща;
 • чому риб'ячий жир роз'їдає пінопласт?
 • омега–3, яка роз'їдає пінопласт, набагато ефективніше?
 • якщо omega–3 роз'їдає пінопласт – це надзвичайно шкідлива для шлунково–кишкового тракту підробка?

Всі ці питання, особливо останній, дуже турбують людей, що ведуть здоровий спосіб життя і стежать за станом свого здоров'я. Щоб зрозуміти «звідки ростуть ноги» і закрити питання раз і назавжди, почати варто з розуміння, що таке omega–3.

Риб'ячий жир, омега–3, поліненасичені жирні кислоти – багато термінів, а суть проста

Відразу варто внести ясність. Риб'ячий жир і омега–3 – це далеко не одне і те ж. Ми просто звикли називати речовину обома назвами в одному контексті. Так ось, риб'ячий жир в початковому стані являє собою таку суміш:

 • велика кількість гліцеридів (складні ефіри гліцерину і жирних кислот), які в тому числі в себе включають і поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК) omega–3;
 • десятки мікроелементів;
 • вітаміни;
 • метали, хлорорганічні пестициди та інші сторонні домішки, які знаходяться в межах норми (1).

Безпосередньо омега–3 – це окремий клас з 11–ти незамінних кислот, з яких найбільш вагомими для організму людини є:

 • альфа–ліноленова кислота (ALA);
 • докозагексаєнова кислота (DHA);
 • ейкозапентаєнова кислота (EPA).

Ми купуємо біодобавку Omega–3 і риб'ячий жир заради того, щоб наш організм вдосталь наситився саме двома останніми кислотами (DHA і EPA). Вони і є той самий головний центр джерела корисного впливу на організм. І якщо ви звернете увагу на склад біодобавок, то в 99.9% випадках ви там не знайдете кислоти ALA, хоча вона там присутня.

Її не вказують з однієї простої причини: ця ПНЖК є здебільшого джерелом додаткової енергії для організму, а її роль в процесах впливу, як поліненасиченої кислоти вкрай мізерна. Вона в досить обмеженій кількості перетворюється в нашому організмі в EPA і DHA (2). Це з розряду «дрібниця, а приємно», але виробники вважають за краще вказувати ALA в складі шляхом підпункту «інші жирні кислоти».

Розібравшись в цьому моменті, стає зрозуміло, що omega–3 – лише невелика частина від загальної маси різних кислот і домішок в риб'ячому жирі. І щоб «вилучити» даний нутрієнт для отримання біодобавки з максимально високим вмістом EPA і DHA позбувшись зайвого, риб'ячий жир в будь–якому випадку зазнає тієї чи іншої обробки і очистки. В цьому і полягає таємниця, чому ж одна омега–3 роз'їдає пінополістирол і пластикові стаканчики, а інша ні. Сідайте зручніше, зараз будемо детально у всьому розбиратися.

Чому риб'ячий жир роз'їдає пінопласт? Тригліцериди і етиловий ефір: міфи і факти

Для тих, хто вперше дізнався про це явище, ось невелике пояснення.

В один прекрасний день в інтернеті з'явилася інформація про те, що існує ефективна і неефективна омега–3:

 • ефективна – плавить пінопласт;
 • неефективна – відповідно ні.

Аргумент виглядав так: якщо риб'ячий жир плавить пінопласт, значить він краще розчиняє холестеринові бляшки в судинах. І багато тут же кинулися вичавлювати омегу на пінополістирол. Інформація розлетілася серед споживачів зі швидкістю звуку і моментально в мережі обрушився шквал негативу на продукцію і магазини, чий риб'ячий жир не плавив пінополістирол. Багатьох людей не покидало бажання розібратися в ситуації і зрозуміти, де ж правда. Витративши час на пошуки інформації, з'ясувалося, що omega–3 випускається у двох формах:

 1. Тригліцеридна (ТГ)

Саме в цій формі риб'ячий жир надходить до нас з продуктами харчування. Це натуральний природний вигляд нутрієнта, так би мовити, з природи на стіл. Біодобавки з натуральною тригліцеридною формою, яка не зазнала етилування, максимально може надати нам на 1000 мг риб'ячого жиру 300 мг EPA і DHA – отримати більшу концентрацію в даному випадку неможливо. Ця форма омеги НЕ роз'їдає пінопласт.

 1. Етиловий ефір (ЕЕ)

Це риб'ячий жир, створений в лабораторних умовах. Або якщо говорити словами, які наводять жах на особливо вразливих людей, – це підвищена, за допомогою хімічних процесів, концентрація omega–3.  А точніше, за допомогою етилування. Якщо дуже коротко і доступно, то натуральний риб'ячий жир змішується з етанолом. Отримана суміш зазнає вакуумної термічної обробки, а отриманий конденсат і є концентрованим етиловим ефіром omega–3, він же етил естер. В процесі етерифікації вдається примножити вміст EPA і DHA мінімум в два рази в порівнянні з тригліцеридною формою. І ось omega–3 в формі ЕЕ роз'їдає пінопласт.

Варто зазначити, що етил естер можна повернути назад в тригліцеридну форму шляхом повторної етерифікації. Це нам дасть ще більшу концентрацію EPA і DHA (аж до 800 мг), а також особливо важливу для деяких людей натуральну форму омега–3. Але такий спосіб мало поширений серед виробників у зв'язку з великим фінансовим навантаженням і відчутно дорогим кінцевим продуктом для споживача.

Дізнавшись про вищеописаний факт, багато людей, які стежили за цією темою, відразу ж перекинулася на бік тригліцеридної форми, адже етиловий ефір – це вже не натуральний риб'ячий жир в результаті, а значить шкідливо. Цей момент відразу помітили і торгові майданчики, які пропонували до придбання омега–3 тільки в формі ТГ. Що далі? Інтернет заповнився статтями про неймовірну шкоду для організму етилової омеги і користь виключно тригліцеридної EPA і DHA. Скрізь говорилося, що етил естер має суцільні недоліки, а саме:

 • практично не засвоюється;
 • згубно впливає на шлунково–кишковий тракт;
 • змінює смакові відчуття;
 • активізує симптоматику грипу;
 • провокує висипання на шкірі і не тільки.

Звичайно ж всі ці докази були без будь–якої доказової бази. Розміщена на багатьох ресурсах подібна інформація викликала питання з боку споживачів, але всі відповіді лежать на поверхні і щоб їх отримати, необхідно з головою зануритися в цю тему. Пропонуємо ці моменти розібрати в бліц формі.

Чи правда, що етил естер omega–3 шкідливий для здоров'я?

Категорично ні. Він такий же корисний і нешкідливий, як і тригліцеридна форма. Виробничий процес не просто докладно описаний, але і повністю схвалений WHO (Всесвітня Організація охорони здоров'я) (3). Більш того, багато світових виробників не вказують в якій формі представляється омега–3 і це робиться не для приховування правди. Попросту обидві форми є абсолютно безпечними і ефективними. Тому і дозволяється вказувати цей факт суто за бажанням виробника.

Етиловий ефір набагато гірше засвоюється?

Цей момент штучно роздули до неймовірних масштабів, шляхом згадки про меншу біодоступність приховуючи точні цифри.

Дослідження, які проводилися протягом тривалого часу, не показали значних відмінностей в засвоєнні форм ЕЕ і тригліцеридів (4, 5, 6, 7). Біодоступність форми етилового ефіру нижче і з цим ніхто не сперечається, але різниця зовсім незначна. І в черговому піврічному дослідженні різниця склала 13% на користь тригліцеридів (8). Різниця в 13% і «практично не засвоюється» трохи різні речі, чи не так?

А дослідження, які проводилися протягом короткого відрізку часу, просто не несуть ніякого смислового навантаження. Чому? По–перше, omega–3 передбачає тривалий курс прийому для оцінки як корисного впливу, так і засвоюваності. По–друге, форма ЕЕ просто проходить більш тривалий процес засвоєння за рахунок особливостей молекулярної структури і потреби назад перетворюватися в тригліцериди в організмі.

Чи правда, що етил естер не стабільний і сприяє підвищеним окислювальним процесам?

Це питання почало виникати у людей після появи інформації про те, що форма ЕЕ в повному обсязі перетворюються в тригліцериди і підвищує ризик утворення вільних радикалів. Ну, що тут сказати?

Омега–3 етил естер цілком і повністю перетворюється в тригліцериди і фосфоліпіди плазми протягом 7 днів (9, 10).

Чому омега–3 етил естер розчиняє пінопласт? І чи безпечно це для шлунково–кишкового тракту і організму в цілому?

Ніякої небезпеки для організму і зокрема шлунково–кишкового тракту немає і бути не може. Форма етилового ефіру має не тільки відмінні властивості збереження, а й гарантовану 100% безпеку. І це доведено дослідним шляхом не в одному дослідженні з участью людей (11, 12, 13). А також підтверджено наявністю сертифікатів GMP у більшості підприємств з виробництва омега–3 ЕЕ. Про виключно високих оцінках рівня безпеки всілякими регулюючими органами, в тому числі і FDA, особливо говорити не має сенсу, там все в повному порядку.

З приводу пінопласту – це хімічні властивості речовини на молекулярному рівні. Даний факт не є поганим або не поганим, він просто є. Цьому сприяє однакова полярність з'єднань етил естеру та пінополістиролу, пластикового стаканчика і іншого. Форма ЕЕ не містить вільного етанолу, як стверджують окремі джерела. І ні за яких найфантастичніших обставин етиловий ефір не в змозі зашкодити ШКТ і на 100–у частку відсотка.

Чи правда, що форма ЕЕ максимально ефективно розчиняє холестеринові бляшки в судинах?

Важливо усвідомити ключовий момент. Обидві форми omega–3 мають абсолютно однаковий вплив на організм. Пінопласт і холестеринові бляшки – це дві паралелі, які ніколи не перетнуться. Якщо коротко, властивість омега–3 розчиняти пінополістирол ніяк, від слова зовсім, не впливає на ефективність розчинення холестеринових бляшок.

Якщо omega–3 плавить пінопласт – це може бути підробка?

Цей факт лише свідчить про те, що в ваших руках знаходиться етил естер. Підробкою може бути будь–яка омега–3, особливо від «noname» виробника. Але називати біодобавку підробкою за ознакою взаємодії з пінополістиролом – неправильно, некоректно і просто безпідставно.

Яку ж omega–3 краще купувати? У формі ЕЕ або ТГ?

Абсолютно будь–яку. Головне, купувати біодобавки від перевіреного виробника. Клінічні дослідження вказують на те, що не існує якихось значних відмінностей в біодоступності і корисного впливу між етиловим ефіром і тригліциридами. Обидві форми корисні й ефективні.

Багато напевно здивувалися, що існують такі баталії з приводу цієї простої і всіма улюбленої біодобавки. Суть в тому, що люди мають повне право вибору, виходячи зі своїх особистих переконань.

Купуйте тільки якісні біодобавки від перевірених виробників і будьте здорові.

(1). AGRIS https://agris.fao.org/agris–search/search.do?recordID=AV20120133137

(2). H Gerster, 1998 – Can adults adequately convert alpha–linolenic acid (18:3n–3) to eicosapentaenoic acid (20:5n–3) and docosahexaenoic acid (22:6n–3)? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9637947/

(3). FAO, 2017 – STANDARD FOR FISH OILS http://www.fao.org/fao–who–codexalimentarius/sh–proxy/en/?lnk=1&url=https%253A%252F%252Fworkspace.fao.org%252Fsites%252Fcodex%252FStandards%252FCXS%2B329–2017%252FCXS_329e.pdf

(4). A Nordoy, L Barstad, W E Connor, L Hatcher, 1991 May – Absorption of the n–3 eicosapentaenoic and docosahexaenoic acids as ethyl esters and triglycerides by humans https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1826985/

(5). H E Krokan, K S Bjerve, E Mark, 1993 May 20 – The enteral bioavailability of eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid is as good from ethyl esters as from glyceryl esters in spite of lower hydrolytic rates by pancreatic lipase in vitro https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8504143/

(6). J B Hansen, J O Olsen, L Wilsgard, V Lyngmo, 1993 Jul – B Svensson Comparative effects of prolonged intake of highly purified fish oils as ethyl ester or triglyceride on lipids, haemostasis and platelet function in normolipaemic men https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8404785/

(7). G J Reis, D I Silverman, T M Boucher, M E Sipperly, G L Horowitz, F M Sacks, R C Pasternak, 1990 Nov 15 – Effects of two types of fish oil supplements on serum lipids and plasma phospholipid fatty acids in coronary artery disease https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/000291499091093L

(8). J Neubronner, J P Schuchardt, G Kressel, M Merkel, C von Schacky, A Hahn, 2011 Feb – Enhanced increase of omega–3 index in response to long–term n–3 fatty acid supplementation from triacylglycerides versus ethyl esters https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21063431/

(9). Rupp H. New perspectives for an evidence–based therapy with omega–3 fatty acid ethyl esters: Mechanisms of action of omega–3 fatty acid ethyl esters in congestive heart failure 02–Sep–08 , Munich, Germany (Lecture & slides:  cardio–symposium.org; See also: http://www.omega–3–forum.com/).

(10). Lawson LD, Hughes BG, 1988 – Absorption of eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid from fish oil triacylglycerols or fish oil ethyl esters co–ingested with a high–fat meal https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2847723/

(11). W S Harris, H N Ginsberg, N Arunakul, N S Shachter, S L Windsor, M Adams, L Berglund, K Osmundsen, Oct–Dec 1997 – Safety and efficacy of Omacor in severe hypertriglyceridemia https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9865671/

(12). Harold E Bays, Ann P Tighe, Richard Sadovsky, Michael H Davidson, 2008 Mar – Prescription omega–3 fatty acids and their lipid effects: physiologic mechanisms of action and clinical implications https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18327998/

Відгуки про Омега разъедает пенопласт 0

Додавання відгуку

Як вас звуть? Введіть коректно ім'я
Электронна пошта Введіть коректно email
Що ви думаєте? Заповніть поле

Дякуємо, Ваше повідомлення надіслано на модерацію!

Інші корисні статті