07.09.2018

Позначення букв «L» і «D», що стоять перед назвою амінокислот

Евгения Семченко
Чемпионка Украины в категории Атлетик-Физик, диетолог
Позначення букв «L» і «D», що стоять перед назвою амінокислот

Амінокислоти – це важливі органічні сполуки, які не тільки є сировиною для побудови клітин, але і беруть участь у багатьох природних процесах. Завдяки їм людський організм росте, зміцнюється, відновлюється, а також може синтезувати необхідні гормони, ферменти та антитіла. Ріст м'язової маси, регенераційні і окисні процеси теж неможливі без участі цих речовин; від них залежать і загальний тонус, і стомлюваність, і імунітет, і мозкова діяльність, і навіть настрій.

Сучасній науці відомі два типи амінокислот, які вчені позначили літерами «L» і "D". Їх просторова структура абсолютно ідентична за своїм складом, проте розташування молекул у них різниться, як відображення в дзеркалі. Залежно від того, в ліву чи праву сторону закручується молекулярна спіраль, амінокислоти позначаються певною буквою («levo» по латині означає "ліва", а «dextra» - «права»).

Для біохімічних процесів, що відбуваються в тілі людини, найбільш придатними є L-сполуки. Чому саме вони краще відповідають всьому живому, науці досі неясно. Однак достеменно відомо, що L-амінокислоти легко і швидко засвоюються, позитивно впливаючи на організм, тому їх рекомендують додавати в свій щоденний раціон всім, хто тяжко фізично працює або активно займається спортом.

У той же час правосторонні ізомери, що позначаються буквою "D", можуть мати на людину абсолютно протилежний вплив. Вони не використовуються ні в харчовій промисловості, ні в фармацевтиці, оскільки вважаються вкрай шкідливими сполуками. Особливо небезпечним вважається одночасне вживання декількох видів D-амінокислот, оскільки їх прийом у великих кількостях може призвести до небажаних наслідків.

Як приклад можна привести карнітин. Ця замінна амінокислота генерується печінкою і сприяє зв'язуванню і виведенню з організму ланцюжків жирних кислот. L-карнітин важливий для зниження ваги і профілактики збільшення жирового прошарку. Однак, згідно з проведеними дослідженнями, надходження в організм D-карнітину якраз знижує вироблення печінкою карнітину, тобто надає прямо протилежний ефект.

Якщо перед назвою амінокислоти не стоїть ні букви "L", ні букви "D", то дане з'єднання, швидше за все, не має свого «дзеркального» ізомеру. Наприклад, гліцин, який впливає на утворення в тканинах нових клітин шляхом забезпечення їх достатньою кількістю кисню, представлений тільки в одному виді.

Тепер ви знаєте, з чим пов'язані буквені позначення перед назвами амінокислот і зможете більш уважно і грамотно поставитися до вибору спортивного харчування. А це в поєднанні з інтенсивними тренуваннями є запорукою досягнення вами відмінних спортивних результатів.
 

Перейти до покупок

Відгуки про Позначення букв «L» і «D», що стоять перед назвою амінокислот 0

Додавання відгуку

Як вас звуть? Введіть коректно ім'я
Электронна пошта Введіть коректно email
Що ви думаєте? Заповніть поле

Дякуємо, Ваше повідомлення надіслано на модерацію!

Інші корисні статті