05.01.2023

Які вітаміни потрібні для серця та судин?

Олександр Колодій
Бодібілдер, фітнес-блогер
Які вітаміни потрібні для серця та судин?

Здоров'я серцево-судинної системи відіграє вирішальну роль у забезпеченні загального благополуччя організму. Більшості серцево-судинних патологій можна запобігти, а також контролювати їх перебіг. Серед факторів, що запобігають прогресуванню захворювання, виділяють: підвищену фізичну активність, контроль маси тіла, за наявності ожиріння – його лікування, дотримання збалансованого раціону харчування, відмова від шкідливих звичок (тютюнопаління, вживання спиртних напоїв) (1).

Для нормальної роботи міокарда необхідне постійне достатнє насичення його киснем. Еластичні кровоносні судини в хорошому тонусі дозволяють серцю працювати ефективніше без перенапруги. Однак при розвитку атеросклерозу відбувається звуження або закупорка артерій, що перешкоджає нормальному струму крові. Внаслідок цього серце змушене докладати більше зусиль, щоб перекачувати кров, що надалі може викликати серцевий напад, напад стенокардії або інсульт.

Серцево-судинна патологія посідає перше місце серед причин смертності як чоловіків, так і жінок у всьому світі (2). Атеросклероз є основним причинним механізмом розвитку різних патологій кровоносної системи. Атеросклеротичний процес найчастіше протікає безсимптомно протягом тривалого часу. При цьому стінки артерій поступово товщають, накопичуючи жирові відкладення (холестерин), у внутрішній оболонці судин протікає хронічний запальний процес (3). Таким чином, в артеріях відбувається утворення множинних бляшок, що знижують еластичність судин, а також звужують їх просвіт. Все це обмежує або блокує потік крові в організмі. Найчастіше на момент виявлення захворювання атеросклеротичний процес перебуває в досить пізніх стадіях.

Слід зазначити, що збалансований раціон харчування, багатий мікронутрієнтами, може не тільки значно знижувати ризик розвитку патології кровоносної системи, а й сприяти усуненню хвороби, що вже виникла.

Вітаміни для зміцнення серця

Найбільш очевидною ознакою наявності порушень у роботі серця є сильний загрудинний біль, а також нестабільний серцевий ритм (4). Також до проявів, що свідчать про наявність захворювання, можна віднести високу частоту серцевих скорочень, варіабельний серцевий ритм, появу задишки, обмежень фізичної активності. Завдяки мікронутрієнтам можна запобігти розвитку хвороби, а також підтримувати роботу серця.

Вітаміни для серцевого м'яза

Нездатність клітин серця забезпечити міокард достатньою кількістю енергії для нормального функціонування є однією з основних причин серцевої недостатності. Серцевий м'яз у порівнянні з іншими м'язовими тканинами має більшу потребу в енергії (5).

Допомагає серцю задовольняти його високі енергетичні потреби карнітин. Це амінокислота, яка полегшує транспортування жирних кислот у мітохондрії кардіоміоцитів (6). Крім того, карнітин бере участь у регенерації серця після перенесених ушкоджень (наприклад, після інфаркту міокарда).

Одним із ключових компонентів енергетичного метаболізму є тіамін (вітамін В1). Він допомагає серцю у збільшенні його насосної сили, полегшуючи його роботу. Слід також зазначити, що у хворих із застійною серцевою недостатністю може розвиватися дефіцит тіаміну, оскільки сечогінні лікарські засоби, що використовуються в терапії даної патології, виснажують запаси вітаміну В1 в організмі людини (7).  Це слід враховувати під час вибору препаратів для лікування серцевої недостатності.

Препарати для зміцнення судин

Холестерин - це речовина, яка структурно поєднує в собі жири та стероїди. До його складу входять жирні кислоти, довголанцюгові спирти, а також різні залишки цукрів, які використовуються для синтезу статевих гормонів, солей жовчних кислот, вітаміну D. Крім того, холестерин використовується як матеріал для побудови клітинної мембрани (8).

Холестерин, як і інші жироподібні речовини, не розчиняється у плазмі крові, а тому транспортується як у клітину, так і з неї за допомогою спеціальних білків-переносників – ліпопротеїнів. Основними білками-переносниками холестерину в плазмі можна назвати ліпопротеїни низької щільності (ЛПНГ). При надмірному підвищенні циркулюючих у крові ЛПНГ та ліпопротеїнів дуже низької щільності (ЛПДНЩ) відбувається їх поступове накопичення у стінках судин, утворюється так звана бляшка, яка згодом призводить до атеросклерозу та підвищує ризик виникнення серцевої патології. Від однієї третини до однієї чверті холестерину крові переноситься ліпопротеїнами високої щільності (ЛПЗЩ) (9). Вони несуть холестерин із кровоносних судин назад у печінку, де надалі він виводиться з організму. Крім цього, ЛПЗЩ сприяє видаленню зайвого холестерину, відкладеного в атеросклеротичних бляшках.

Найпоширенішим типом ліпідів в організмі людини є тригліцериди. У ході низки клінічних досліджень було виявлено, що тригліцериди є незалежним фактором ризику розвитку патології серцево-судинної системи (10).

Підвищення рівня тригліцеридів у крові може перешкоджати нормальному розширенню кровоносних судин, що зазвичай відбувається при фізичному навантаженні. Для зниження ризику розвитку серцево-судинних хвороб необхідна підтримка балансу між холестерином ЛПВЩ, ЛПНЩ, а також необхідне зниження рівня тригліцеридів у крові та холестерину ЛПДНЩ.

ЛПНЩ є основними переносниками ліпідів в організмі людини. При їх окисленні запускається ланцюгова біохімічна реакція з утворенням у крові хімічних речовин, які здатні ушкоджувати стінки артерій та провокувати розвиток атеросклерозу (11). Дослідниками доведено, що споживання їжі, багатої на мікронутрієнти, що мають антиоксидантну дію, дозволяє знизити ризик розвитку серцевих хвороб (12). Високий рівень антиоксидантів, що циркулюють у крові, здатний знижувати наслідки реакції окислення холестерину ЛПНГ, попереджаючи пошкодження стінок судин (13).

Одним із потужних жиророзчинних антиоксидантів можна назвати вітамін Е (токоферол). Він знижує окислення холестерину ЛПНГ, що бере участь в утворенні атеросклеротичних бляшок в артеріях (14). Результати, отримані в ході досліджень, демонструють здатність токоферолу запобігати розвитку ішемічної хвороби серця (15), знизити рівень смертності в різних групах населення з високим ризиком. У регенерації вітаміну Е, важливої для збереження його антиоксидантних властивостей, бере участь вітамін С (16).

Комплекс вітамінів для серця

Визначено, що високий рівень гомоцистеїну в крові має тісний зв'язок із підвищеним ризиком виникнення серцево-судинних хвороб. Клінічні випробування продемонстрували, що використання комплексів вітамінів групи В (В2, В6, В9 та В12) дозволяє знизити концентрацію гомоцистеїну. Відповідно, підвищене споживання вітамінів групи В або добавок, до складу яких вони входять, дозволяє знижувати ризик розвитку захворювань кровоносної системи, а також профілактувати виникнення інсульту (17) .

Вітаміни для кровообігу

Нормальне функціонування кровообігу можливе лише за умови, що кров тече по кровоносних судинах безперешкодно. При зниженні судинного тонусу, а також змінах реологічних властивостей крові (злипання клітин крові - агрегація тромбоцитів) можуть утворюватися тромби, які накопичуються в артеріях та венах (18) . Тонус кровоносних судин забезпечується ендотелією - тонким шаром клітин, що вистилає внутрішню оболонку судин. Ендотеліоцити займають важливе місце у регуляції кровотоку, забезпечення кров'яного тиску, а також беруть участь у процесах згортання крові. Ендотеліоцити виділяють хімічні речовини, що сигналізують судинам про необхідність звуження або розширення просвіту, що регулює потік крові та сприяє активації клітин, відповідальних за згортання крові. Ендотеліальна дисфункція є одним із основних факторів ризику розвитку ішемічної хвороби серця. Імовірність розвитку ендотеліальної дисфункції збільшується при підвищенні рівня окисленого холестерину ЛПНГ, тригліцеридів та гомоцистеїну в крові (19).

У ході низки наукових досліджень визначено користь від застосування вітамінів-антиоксидантів (вітамін С та вітамін Е) у пацієнтів з порушеною функцією ендотелію та іншими серцево-судинними патологіями, а також виявлено покращення ендотеліальної функції у здорових осіб та людей, які складають групу високого ризику (20). Клінічні дослідження також продемонстрували попередження порушення ендотеліальної функції у людей з підвищеним рівнем гомоцистеїну в крові за допомогою даних мікронутрієнтів (21).

З'являється все більше інформації про те, що високе споживання філлохінону (вітаміну К) дозволяє знизити накопичення кальцію в судинах, що попереджає зниження еластичності стінок артерій (22). У недавніх експериментах було визначено, що ендотеліальна функція може бути пов'язана із концетрацією вітаміну D у крові. Низький вміст вітаміну D в організмі викликає запальні процеси в ендотелії (23). Додавання до раціону препаратів з вітаміном D надає сприятливу дію на ендотелій судин.

Найкращі вітаміни для серця в нормалізації тиску

Підвищення кров'яного тиску змушує серце докладати більше зусиль у здійсненні насосної функції. Збільшення навантаження на серце сприяє збільшенню органу у розмірі, а також його перенапрузі, що згодом не дає йому виконувати свої функції в колишніх обсягах. Підвищений кров'яний тиск надає навантаження на кровоносні судини, ушкоджуючи їх. Таким чином, для збереження здоров'я судин важливою є профілактика високого кров'яного тиску.

Вітамін С займає важливе місце у регуляції артеріального тиску. Завдяки високому його споживанню з продуктами харчування можна запобігти розвитку гіпертонії та інсульту (24). Добавки, що містять вітамін С, не лише знижують артеріальний тиск, а й знижують жорсткість артеріальних стінок.

Низький рівень вітаміну D підвищує ризик розвитку серцево-судинних хвороб, особливо гіпертонії та інфаркту міокарда (25). Дедалі більше даних вказує на те, що підвищення рівня D знижує ризик розвитку гіпертонії, утримуючи артеріальний тиск у межах норми.

Висновок

Захворювання серцево-судинної системи є головною причиною смерті в осіб як чоловічої, так і жіночої статі у різних вікових групах. Патології кровоносної системи широко поширені серед населення, однак мають певні фактори ризику, що модифікуються, деякі з яких залежать від раціону харчування. Зміна у споживанні макронутрієнтів (жирів), а також підвищення споживання мікронутрієнтів, які сприятливо впливають на серце та судини, дозволить запобігти або уповільнити прогресування патологічного процесу.

Література

 1. Lloyd-Jones D, Adams R, Carnethon M, De Simone G, Ferguson TB, Flegal K, Ford E, Furie K, Go A, Greenlund K, Haase N, Hailpern S, Ho M, Howard V, Kissela B, Kittner S, Lackland D, Lisabeth L, Marelli A, McDermott M, Meigs J, Mozaffarian D, Nichol G, O'Donnell C, Roger V, Rosamond W, Sacco R, Sorlie P, Stafford R, Steinberger J, Thom T, Wasserthiel-Smoller S, Wong N, Wylie-Rosett J, Hong Y; American Heart Association Statistics Committee and Stroke Statistics Subcommittee. Heart disease and stroke statistics--2009 update: a report from the American Heart Association Statistics Committee and Stroke Statistics Subcommittee. Circulation. 2009 Jan 27;119(3):e21-181. doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.108.191261. Epub 2008 Dec 15. Erratum in: Circulation. 2009 Jan 27;119(3):e182. Erratum in: Circulation. 2010 Jul 6;122(1):e11. Erratum in: Circulation. 2011 Oct 18;124(16):e424. PMID: 19075105. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.108.191261?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed
 2. World Health Organization. Cardiovascular diseases: Fact sheet number 317. 2007. https://www.vdgh.de/media/file/196.1_anlage-1a-cvd-factsheet-sept07.pdf
 3. Berenson GS, Wattigney WA, Tracy RE, Newman WP 3rd, Srinivasan SR, Webber LS, Dalferes ER Jr, Strong JP. Atherosclerosis of the aorta and coronary arteries and cardiovascular risk factors in persons aged 6 to 30 years and studied at necropsy (The Bogalusa Heart Study). Am J Cardiol. 1992 Oct 1;70(9):851-8. doi: 10.1016/0002-9149(92)90726-f. PMID: 1529936. https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/0002-9149(92)90726-F
 4. Carlin AM, Rao DS, Yager KM, Parikh NJ, Kapke A. Treatment of vitamin D depletion after Roux-en-Y gastric bypass: a randomized prospective clinical trial. Surg Obes Relat Dis. 2009 Jul-Aug;5(4):444-9. doi: 10.1016/j.soard.2008.08.004. Epub 2008 Aug 14. PMID: 18996761. https://www.soard.org/article/S1550-7289(08)00623-0/fulltext
 5. Mullan BA, Young IS, Fee H, McCance DR. Ascorbic acid reduces blood pressure and arterial stiffness in type 2 diabetes. Hypertension. 2002 Dec;40(6):804-9. doi: 10.1161/01.hyp.0000039961.13718.00. PMID: 12468561. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/01.hyp.0000039961.13718.00?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed
 6. Forman JP, Giovannucci E, Holmes MD, Bischoff-Ferrari HA, Tworoger SS, Willett WC, Curhan GC. Plasma 25-hydroxyvitamin D levels and risk of incident hypertension. Hypertension. 2007 May;49(5):1063-9. doi: 10.1161/HYPERTENSIONAHA.107.087288. Epub 2007 Mar 19. PMID: 17372031. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/HYPERTENSIONAHA.107.087288?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed
 7. Kendrick J, Targher G, Smits G, Chonchol M. 25-Hydroxyvitamin D deficiency is independently associated with cardiovascular disease in the Third National Health and Nutrition Examination Survey. Atherosclerosis. 2009 Jul;205(1):255-60. doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2008.10.033. Epub 2008 Nov 11. PMID: 19091317. https://www.atherosclerosis-journal.com/article/S0021-9150(08)00773-9/fulltext
 8. Giovannucci E, Liu Y, Hollis BW, Rimm EB. 25-hydroxyvitamin D and risk of myocardial infarction in men: a prospective study. Arch Intern Med. 2008 Jun 9;168(11):1174-80. doi: 10.1001/archinte.168.11.1174. PMID: 18541825; PMCID: PMC3719391. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3719391/
 9. Lee JH, O'Keefe JH, Bell D, Hensrud DD, Holick MF. Vitamin D deficiency an important, common, and easily treatable cardiovascular risk factor? J Am Coll Cardiol. 2008 Dec 9;52(24):1949-56. doi: 10.1016/j.jacc.2008.08.050. PMID: 19055985. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109708031756?via%3Dihub
 10. Harris RA, Pedersen-White J, Guo DH, Stallmann-Jorgensen IS, Keeton D, Huang Y, Shah Y, Zhu H, Dong Y. Vitamin D3 supplementation for 16 weeks improves flow-mediated dilation in overweight African-American adults. Am J Hypertens. 2011 May;24(5):557-62. doi: 10.1038/ajh.2011.12. Epub 2011 Feb 10. PMID: 21311504; PMCID: PMC3812921. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3812921/
 11. Matsuura E, Hughes GR, Khamashta MA. Oxidation of LDL and its clinical implication. Autoimmun Rev. 2008 Jul;7(7):558-66. doi: 10.1016/j.autrev.2008.04.018. Epub 2008 May 12. PMID: 18625445. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1568997208000542?via%3Dihub
 12. Giugliano D, Esposito K. Mediterranean diet and cardiovascular health. Ann N Y Acad Sci. 2005 Nov;1056:253-60. doi: 10.1196/annals.1352.012. PMID: 16387693. https://nyaspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1196/annals.1352.012
 13. Al-Delaimy WK, Ferrari P, Slimani N, Pala V, Johansson I, Nilsson S, Mattisson I, Wirfalt E, Galasso R, Palli D, Vineis P, Tumino R, Dorronsoro M, Pera G, Ocké MC, Bueno-de-Mesquita HB, Overvad K, Chirlaque M, Trichopoulou A, Naska A, Tjønneland A, Olsen A, Lund E, Alsaker EH, Barricarte A, Kesse E, Boutron-Ruault MC, Clavel-Chapelon F, Key TJ, Spencer E, Bingham S, Welch AA, Sanchez-Perez MJ, Nagel G, Linseisen J, Quirós JR, Peeters PH, van Gils CH, Boeing H, van Kappel AL, Steghens JP, Riboli E. Plasma carotenoids as biomarkers of intake of fruits and vegetables: individual-level correlations in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC). Eur J Clin Nutr. 2005 Dec;59(12):1387-96. doi: 10.1038/sj.ejcn.1602252. PMID: 16160702. https://www.nature.com/articles/1602252
 14. Suzukawa M, Ishikawa T, Yoshida H, Nakamura H. Effect of in-vivo supplementation with low-dose vitamin E on susceptibility of low-density lipoprotein and high-density lipoprotein to oxidative modification. J Am Coll Nutr. 1995 Feb;14(1):46-52. doi: 10.1080/07315724.1995.10718472. PMID: 7706609. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.1995.10718472
 15. Stampfer MJ, Hennekens CH, Manson JE, Colditz GA, Rosner B, Willett WC. Vitamin E consumption and the risk of coronary disease in women. N Engl J Med. 1993 May 20;328(20):1444-9. doi: 10.1056/NEJM199305203282003. PMID: 8479463. https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJM199305203282003?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200www.ncbi.nlm.nih.gov
 16. Lee IM, Cook NR, Gaziano JM, Gordon D, Ridker PM, Manson JE, Hennekens CH, Buring JE. Vitamin E in the primary prevention of cardiovascular disease and cancer: the Women's Health Study: a randomized controlled trial. JAMA. 2005 Jul 6;294(1):56-65. doi: 10.1001/jama.294.1.56. PMID: 15998891. https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/201172
 17. Milman U, Blum S, Shapira C, Aronson D, Miller-Lotan R, Anbinder Y, Alshiek J, Bennett L, Kostenko M, Landau M, Keidar S, Levy Y, Khemlin A, Radan A, Levy AP. Vitamin E supplementation reduces cardiovascular events in a subgroup of middle-aged individuals with both type 2 diabetes mellitus and the haptoglobin 2-2 genotype: a prospective double-blinded clinical trial. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2008 Feb;28(2):341-7. doi: 10.1161/ATVBAHA.107.153965. Epub 2007 Nov 21. PMID: 18032779. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/ATVBAHA.107.153965?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed
 18. Krötz F, Sohn HY, Klauss V. Antiplatelet drugs in cardiological practice: established strategies and new developments. Vasc Health Risk Manag. 2008;4(3):637-45. doi: 10.2147/vhrm.s2691. PMID: 18827913; PMCID: PMC2515423. https://www.dovepress.com/antiplatelet-drugs-in-cardiological-practice-established-strategies-an-peer-reviewed-fulltext-article-VHRM
 19. Koh KK, Blum A, Hathaway L, Mincemoyer R, Csako G, Waclawiw MA, Panza JA, Cannon RO 3rd. Vascular effects of estrogen and vitamin E therapies in postmenopausal women. Circulation. 1999 Nov 2;100(18):1851-7. doi: 10.1161/01.cir.100.18.1851. PMID: 10545428. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/01.cir.100.18.1851?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed
 20. Neunteufl T, Priglinger U, Heher S, Zehetgruber M, Söregi G, Lehr S, Huber K, Maurer G, Weidinger F, Kostner K. Effects of vitamin E on chronic and acute endothelial dysfunction in smokers. J Am Coll Cardiol. 2000 Feb;35(2):277-83. doi: 10.1016/s0735-1097(99)00542-2. PMID: 10676670. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109799005422?via%3Dihub
 21. Chambers JC, McGregor A, Jean-Marie J, Obeid OA, Kooner JS. Demonstration of rapid onset vascular endothelial dysfunction after hyperhomocysteinemia: an effect reversible with vitamin C therapy. Circulation. 1999 Mar 9;99(9):1156-60. doi: 10.1161/01.cir.99.9.1156. PMID: 10069782. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/01.cir.99.9.1156?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed
 22. Shea MK, O'Donnell CJ, Hoffmann U, Dallal GE, Dawson-Hughes B, Ordovas JM, Price PA, Williamson MK, Booth SL. Vitamin K supplementation and progression of coronary artery calcium in older men and women. Am J Clin Nutr. 2009 Jun;89(6):1799-807. doi: 10.3945/ajcn.2008.27338. Epub 2009 Apr 22. PMID: 19386744; PMCID: PMC2682995. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2682995/
 23. Jablonski KL, Chonchol M, Pierce GL, Walker AE, Seals DR. 25-Hydroxyvitamin D deficiency is associated with inflammation-linked vascular endothelial dysfunction in middle-aged and older adults. Hypertension. 2011 Jan;57(1):63-9. doi: 10.1161/HYPERTENSIONAHA.110.160929. Epub 2010 Nov 29. PMID: 21115878; PMCID: PMC3020150. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3020150/
 24. Block G, Jensen CD, Norkus EP, Hudes M, Crawford PB. Vitamin C in plasma is inversely related to blood pressure and change in blood pressure during the previous year in young Black and White women. Nutr J. 2008 Dec 17;7:35. doi: 10.1186/1475-2891-7-35. PMID: 19091068; PMCID: PMC2621233. https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-7-35
 25. Fraser A, Williams D, Lawlor DA. Associations of serum 25-hydroxyvitamin D, parathyroid hormone and calcium with cardiovascular risk factors: analysis of 3 NHANES cycles (2001-2006). PLoS One. 2010 Nov 9;5(11):e13882. doi: 10.1371/journal.pone.0013882. PMID: 21085485; PMCID: PMC2976699. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2976699/

Відгуки про Які вітаміни потрібні для серця та судин? 0

Додавання відгуку

Як ваше ім'я * Введіть коректно ім'я
Електронна пошта Введіть коректно email
Що ви думаєте? Заповніть поле

Дякуємо, Ваше повідомлення надіслано на модерацію!

Інші корисні статті