08.07.2023

Хлорелла: у чому користь та як її приймати?

Олександр Горбач
Персональний фітнес тренер селебріті та підприємців
Хлорелла: у чому користь та як її приймати?

Хлорофіл. Що ви знаєте про цей пігмент? Він надає забарвлення рослинам, активує складний і життєво необхідний процес для світу флори – фотосинтез. Швидше за все, ви навіть знаєте, що він корисний для організму людини. Але навряд чи розумієте масштаби всієї користі. Тому рекомендуємо вам ознайомитися з нашою статтею “Хлорофіл: користь для здоров'я і показання до застосування”.

Трохи дивний вступ… Але він більш ніж обґрунтований. Адже сьогодні мова піде про рослину з нижчої групи флори, а саме про водорості. Хлорелла – це водяна рослина навколо якої зібрано стільки фактів, міфів та гіпотез, що можна зняти багатогодинний документальний фільм і сміливо віднести хлорелу до списку чудес світу. Жодних перебільшень, вам варто лише познайомитися з хлорелою ближче, щоб усвідомити, наскільки одноклітинний живий організм може бути великим.

Водорість хлорела: ТОП 5 дивовижних фактів про рослину

Хлорела виділяється своїми властивостями та хімічним складом серед десятків тисяч видів флори, являючись справді унікальним продуктом. Зараз ви в цьому переконаєтесь самі.

Хлорела має рекордний вміст хлорофілу

При пошуку рослинної їжі багатої на даний пігмент, перше, що вам запропонує пошуковик – це шпинат, петрушка, люцерна, кінза тощо. Хлорела практично не фігурує в таких списках з однієї простої причини: вам радять те, що ви можете легко купити у найближчому овочевому магазині чи супермаркеті. Але якщо ми говоримо про рослини, які по-справжньому багаті на хлорофіл, не можна не згадати про водорості спіруліна, яка, до речі, дуже схожа на хлорелу. Так ось:

 • спіруліна містить до 2% масової частки (м.д.) хлорофілу, що в кілька разів більше, ніж у звичних наземних рослинах (1);
 • 1999 року було визначено, що хлорела може містити 1-4% м.д. хлорофілу і цей факт зробив з неї одну з найбільш хлорофіловмісних рослин на Землі. Але вже 2021 року ці дані змінилися. Наука йде вперед і на сьогоднішній день зафіксовано, що масова частка хлорофілу у водорості може досягати 5,5% (2).

Для розуміння, наскільки це велика цифра, у тому ж шпинаті м.д. хлорофілу займає 0,8-1%.

Хлорела містить низку вітамінів, яких немає в жодній рослині

Якщо подивитися на вітамінно-мінеральну групу хлорели, ми побачимо дуже значний список. Але давайте відверто, коли певна корисна речовина є, але її концентрація знаходиться в межах похибки, згадувати про неї сенсу особливого немає. Хлорелла є чудовим джерелом наступних нутрієнтів (3):

 • вітаміни – A, B1, B2, B9.
 • мінерали – цинк, залізо, фосфор, магній.

Ми спеціально не згадали про два вітаміни, наявність яких у хлорелі повністю перевертає розуміння про те, що може дати рослина нашому організму:

 1. Вітамін B12. Це одна з хворих тем веганів, оскільки джерелами представленої речовини виступають виключно субпродукти, м'ясо, окремі сири, яйця. Загалом овочі, фрукти, ягоди та зелень не можуть похвалитися наявністю цього нутрієнта. Звичайно, крім хлорели, яка не просто багата на цей вітамін, а містить його в біодоступній для нас формі (4).

Єдиний момент стосується біодоступності. Тут поки що, на жаль, точних даних немає і до кінця не ясно, чи можна повністю покрити добову потребу в B12 за допомогою хлорели.

2. Вітамін D. І знову питання про те, з якої рослинної їжі можна отримати вітамін D, а точніше форму D2? І тут вам можуть надати цілий список таких продуктів: петрушка, люцерна, кропива, кульбаба, шпинат (приготовлений) і т.д. Все б нічого, але проблема в тому, що в перерахованому списку концентрація D2 або знаходиться в районі похибки, або біодоступність, м'яко кажучи, ніяка.

Хлорела особливо виділяється тим, що має високу концентрацію даного вітаміну (з урахуванням того, що це все ж таки рослина) з хорошим показником біодоступності (5).

Варто розуміти, що всі вищезгадані нутрієнти не є повним переліком речовин, що містяться в хлорелі. Це, так би мовити, найкращі з найкращих у розрізі концентрація + біодоступність. Крім них дана водорість також багата на вітаміни B3, C, E, K1, K2 та мінерали, такі як калій кальцій та йод.

Де більше білка в хлорелі чи м'ясі?

Ні-ні, ви все правильно прочитали. Давайте одразу про суть питання:

 • яловичина – 24-27 г білка на 100 г продукту;
 • курка – 24 г/100 г продукту;
 • риба – 18-29 г/100 г продукту.

Хлорела містить 55-58% білка, що вдвічі більше, ніж у будь-якому згаданому м'ясі (6). Але це не головний сюрприз. Справа в тому, що крім чудової концентрації протеїну, він у цій водорості має повний амінокислотний профіль (7), куди входять як замінні, так і всі дев'ять незамінних амінокислот.

Хлорела допоможе в освоєнні космосу

Звучить фантастично, але річ у тому, що ця мікроводорість у 2019 році була офіційно визнана NASA, як один із головних біологічних компонентів гібридної системи життєзабезпечення при польотах на Марс та Місяць (8).

Хлорела вважається мультифункціональною харчовою добавкою

На основі цієї рослини виробляється маса харчових добавок у таблетованій, порошковій та капсульованій формі, а також у вигляді суспензії. Крім перерахованих вище компонентів у вигляді білків, вітамінів і мінералів, хлорела містить у собі омега-3 поліненасичені жирні кислоти, полісахариди, антиоксиданти, клітковину, каротиноїди та інші корисні сполуки (9).

Ви, напевно, хоч раз чули такий вираз, як суперфуд. Якщо ні, то так називають їжу, де концентрація корисних речовин перевищує показники середньостатистичних продуктів. І представлена мікроводорість – це суперфуд у чистому вигляді.

Хлорела: користь для здоров'я як терапевтичний та профілактичний засіб

Клітини хлорели містять таку велику кількість різних поживних речовин та біологічно активних сполук, що у позитивному впливі харчових добавок на її основі сумнівів бути не може. Докладніше розберемо переваги прийому хлорели.

Хлорела допомагає в детоксикації організму, зв'язуючись з важкими металами та іншими токсинами для подальшого їх виведення назовні

Якщо зі шлаками та різними токсинами все більш-менш просто і зрозуміло, то ось з важкими металами постають питання. За статистикою, людина нечасто стикається з небезпечними рівнями важких металів в організмі, таких як мідь, залізо, кадмій і свинець. Хоча з іншого боку, працівники тієї ж гірничодобувної промисловості явно посперечалися б із цим твердженням.

Суть у тому, що в нашому організмі щодня накопичуються так звані відходи життєдіяльності. Більшість із них без проблем виходять із потом і разом із випорожненнями, а невелика частка осідає в організмі та має накопичувальний ефект. Коли концентрація шлаків, токсинів та важких металів доходить до пікових значень, у нас починаються проблеми зі здоров'ям, здавалося б без очевидної на те причини. Фахівці рекомендують очищати свій організм (проводити детоксикацію) не рідше двох разів на рік, а в ідеалі чотири рази.

І хлорела є чудовим натуральним засобом для якісного детоксу центральних систем (10). Вона, як магніт, притягує до себе всі непотрібні організму сполуки і досить швидко виводить їх назовні.

Хлорела зміцнює імунітет

Мабуть, частина комплексу нутрієнтів, що входять до складу цієї мікроводорості, активно співпрацює з нашою імунною системою. Тому що після курсу прийому хлорели імунітет покращує свою функцію за двома ключовими показниками (11, 12):

 1. В організмі починає вироблятися більше антитіл.
 2. Підвищується загальна активність імунної відповіді.

Хлорела допомагає знизити рівень холестерину

Такі нутрієнти як вітамін B3 (ніацин), клітковина, каротиноїди та антиоксиданти є чудовою робочою групою для усунення дисбалансу рівня холестерину. І всі вони містяться в хлорелі, завдяки чому її вживання для цих цілей є більш ніж актуальним (13).

Хлорела стабілізує артеріальний тиск

Крім того, що прийом біодобавок з цією рослиною знижує шанс зіткнутися з атеросклерозом (14), до того ж зміцнюється здоров'я серця та нирок. Так, цей фактор безпосередньо впливає на нормалізацію кров'яного тиску, але на додаток до такого позитивного ефекту додається здатність хлорели знизити вже наявний помірно високий тиск (15).

Хлорела допомагає знизити рівень цукру в крові

У цьому випадку рослина запускає процеси в організмі, що сприяють позитивним ефектам за двома напрямками (16, 17):

 • знижує рівень цукру в крові;
 • підвищує чутливість до інсуліну.

Цікаво, що результати були однаково хороші як у випадку з неалкогольною жировою хворобою печінки, так і у людей з факторами високого ризику захворювань, пов'язаних із способом життя.

Хлорела знижує болючі відчуття при фіброміалгії

Синдром фіброміалгії є поширеним хронічним захворюванням опорно-рухового апарату, при якому людина відчуває досить сильні болі у зв'язках, сухожиллях та м'язах. Ключова підступність даної патології полягає в тому, що крім болю, що проявляється вдень, у період неспання, больові відчуття досить яскраво виражені вночі. Таким чином, до цього захворювання додається ще цілий ряд дестабілізуючих факторів, пов'язаних з циклічним поганим сном.

Хлорела сприяє зниженню больових відчуттів при високих піках прояву фіброміалгії, тим самим надаючи більше шансів на нормальну фізичну активність вдень та здоровий сон уночі (18).

Крім усіх вищеперелічених позитивних ефектів, природно хлорела виступає потужним антиоксидантом і чудово бореться з окислювальним стресом. При цьому в даний момент активно вивчається питання використання хлорели як протидіабетичний та гепатопротекторний засіб. Позитивні результати вже є, але все ж таки потрібні додаткові дослідження, щоб зрозуміти весь потенціал рослини в даній галузі.

Хлорела: як обрати і на що звертати особливу увагу

Тут важливо розуміти, що харчові добавки з хлорелою можуть відрізнятися між собою не лише концентрацією та формою прийому (таблетка, суспензія тощо), а й складом. Він дуже залежить від того, як виробники вирощували, збирали та обробляли хлорелу. Тому перед вибором бажаної біодобавки вивчіть склади кількох виробників і оберіть для себе найбільш підходящий. Що потрібно знати про прийом хлорели:

 • середньостатистична добова доза коливається від 2-3 г або 2000-3000 мг. Дозування вище, ніж 3 грами на день краще обговорити з лікарем;
 • завжди самостійно не перевищуйте дозу, рекомендовану виробником. Винятком є лише рекомендація спеціаліста;
 • якщо ви приймаєте хлорелу у вигляді порошку або рідини, дотримуйтесь точних вимірювань, щоб уникнути недостатньої кількості споживання або надлишку речовини.

Побічні ефекти від прийому хлорели часто пов'язані з передозуванням, але також має місце індивідуальна реакція організму на продукт. У будь-якому випадку весь удар на себе прийме ШКТ:

 • гази;
 • діарея;
 • нудота;
 • зелені випорожнення;
 • спазми шлунка.

Якихось критичних для здоров'я ускладнень ще жодного разу не спостерігалося. 

Хлорела: протипоказання до прийому

З протипоказань особливу увагу хотілося б приділити трьом моментам:

 1. Хлорела містить велику кількість вітаміну К, який може сприяти зсіданню крові та знижувати ефективність деяких препаратів, що розріджують кров, особливо Варфарин (19). Тому, якщо ви приймаєте якісь ліки з цієї категорії, перед прийомом хлорели обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.
 2. Хлорела може посилювати дію будь-яких фотосенсибілізуючих препаратів (підвищують чутливість до сонячного світла), піддаючи вашу шкіру ще більш інтенсивному впливу сонячних або штучних УФ-променів.
 3. Тим, хто страждає на гемохроматоз (надлишок заліза), прийом хлорели суворо заборонено.

Загалом, якщо ви приймаєте якісь лікарські препарати, маєте хронічні захворювання або у вас виявляються алергічні реакції на різні продукти, перед прийомом хлорели обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

Ця мікроводорість може принести колосальну користь здоров'ю з терапевтичної точки зору та виступати високоефективним профілактичним засобом для мінімізації ризику прояву різних захворювань. Приймайте виключно якісні харчові добавки та будьте здорові.

Література

 1. Stefania Marzorati, Andrea Schievano, Antonio Idà b, Luisella Verotta. “Carotenoids, chlorophylls and phycocyanin from Spirulina: supercritical CO2 and water extraction methods for added value products cascade”, 2020 - https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2020/gc/c9gc03292d
 2. Food Technology Department, Faculty of Engineering, Bina Nusantara University. “Chlorella as a Source of Functional Food Ingredients: Short review”, 2021 - https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1755-1315/794/1/012148/pdf
 3. Christine Mikstas. “Chlorella: Are There Health Benefits?”, 2022 - https://www.webmd.com/diet/chlorella-health-benefits
 4. Randall Edward Merchant, Todd W. Phillips, Jay Udani. “Nutritional Supplementation with Chlorella pyrenoidosa Lowers Serum Methylmalonic Acid in Vegans and Vegetarians with a Suspected Vitamin B₁₂ Deficiency”, 2015 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26485478/
 5. Tomohiro Bito, Eri Okumura, Masaki Fujishima, Fumio Watanabe. “Potential of Chlorella as a Dietary Supplement to Promote Human Health”, 2020 - https://www.researchgate.net/publication/343781983_Potential_of_Chlorella_as_a_Dietary_Supplement_to_Promote_Human_Health
 6. Maarten Muys, Yixing Sui, Barbara Schwaiger, Céline Lesueur, Dieter Vandenheuvel, Pieter Vermeir, Siegfried E. Vlaeminck. “High variability in nutritional value and safety of commercially available Chlorella and Spirulina biomass indicates the need for smart production strategies”, 2019 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30594834/
 7. Amino acid content of commercially available Chlorella products - https://www.researchgate.net/figure/Amino-acid-content-of-commercially-available-Chlorella-products-C-and-M_tbl2_343781983
 8. Building Better Life Support Systems for Future Space Travel, 2019 - https://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/news/photobioreactor-better-life-support
 9. Yunes Panahi, Behrad Darvishi, Narges Jowzi, Fatemeh Beiraghdar, Amirhossein Sahebkar. “Chlorella vulgaris: A Multifunctional Dietary Supplement with Diverse Medicinal Properties”, 2016 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26561078/
 10. Margaret E. Sears. “Chelation: Harnessing and Enhancing Heavy Metal Detoxification—A Review”, 2013 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3654245/
 11. Jung Hyun Kwak, Seung Han Baek, Yongje Woo, Jae Kab Han, Byung Gon Kim, Oh Yoen Kim, Jong Ho Lee. “Beneficial immunostimulatory effect of short-term Chlorella supplementation: enhancement of natural killer cell activity and early inflammatory response (randomized, double-blinded, placebo-controlled trial)”, 2012 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22849818/
 12. Takeshi Otsuki, Kazuhiro Shimizu, Motoyuki Iemitsu, Ichiro Kono. “Salivary secretory immunoglobulin A secretion increases after 4-weeks ingestion of chlorella-derived multicomponent supplement in humans: a randomized cross over study”, 2011 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21906314/
 13. Na Hee Ryu, Yeni Lim, Ji Eeun Park, Joohee Kim, Ji Yeon Kim, Sung Won Kwon, Oran Kwon. “Impact of daily Chlorella consumption on serum lipid and carotenoid profiles in mildly hypercholesterolemic adults: a double-blinded, randomized, placebo-controlled study”, 2014 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24920270/
 14. Takeshi Otsuki, Kazuhiro Shimizu, Motoyuki Iemitsu, Ichiro Kono. “Multicomponent supplement containing Chlorella decreases arterial stiffness in healthy young men”, 2013 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24249971/
 15. Morio Shimada, Takashi Hasegawa, Chiaki Nishimura, Hiroko Kan, Toshihiro Kanno, Toshio Nakamura, Tsuneo Matsubayashi. “Anti-hypertensive effect of gamma-aminobutyric acid (GABA)-rich Chlorella on high-normal blood pressure and borderline hypertension in placebo-controlled double blind study”, 2009 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19811362/
 16. Toru Mizoguchi, Isao Takehara, Tohru Masuzawa, Toshiro Saito, Yo Naoki. “Nutrigenomic studies of effects of Chlorella on subjects with high-risk factors for lifestyle-related disease”, 2008 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18800884/
 17. Mehrangiz Ebrahimi-Mameghani, Zahra Sadeghi, Mahdieh Abbasalizad Farhangi, Elnaz Vaghef-Mehrabany, Soodabeh Aliashrafi. “Glucose homeostasis, insulin resistance and inflammatory biomarkers in patients with non-alcoholic fatty liver disease: Beneficial effects of supplementation with microalgae Chlorella vulgaris: A double-blind placebo-controlled randomized clinical trial”, 2017 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27475283/
 18. R. E. Merchant, C. A. Carmack, C. M. Wise. “Nutritional supplementation with Chlorella pyrenoidosa for patients with fibromyalgia syndrome: a pilot study”, 2000 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10815009/
 19. N. Siriwatanametanon. “Warfarin-chlorophyll products, herb-drug interactions”, 2017 - https://pharmacy.mahidol.ac.th/journal/_files/2017-44-4_1.pdf

Відгуки про Хлорелла: у чому користь та як її приймати? 0

Інші корисні статті