01.09.2022

Аргінін — властивості та користь для здоров'я

Олександр Колодій
Бодібілдер, фітнес-блогер
Аргінін — властивості та користь для здоров'я

Наш організм – це надзвичайно розумна, автоматизована і, що дуже важливо розуміти, замкнута система. Коли ми говоримо про користь того чи іншого продукту, вітаміну чи мінералу, потрібно обов'язково дивитися на картину повністю. Про що мова? Аргінін виступає просто ідеальним нутрієнтом для невеликого екскурсу по роботі наших центральних систем та яскравим прикладом того, як усередині нас все тісно взаємопов'язане.

Що таке аргінін (L-аргінін, л-аргінін) простими словами?

Зараз ми опускатимемося вниз по ланцюжку факторів, які роблять з нас живий організм, доки не дістанемося до аргініну:

 1. Клітина. Людина повністю складається з клітин (1).
 2. Білок. Білки є ключовими будівельними блоками клітин (2).
 3. Амінокислота. Амінокислоти вишиковуються в довгі ланцюжки утворюючи що? Правильно, білки (3).

І L-аргінін є нічим іншим, як умовно незаміною амінокислотою. Питання «наскільки він важливий» відпадає саме собою, але виникає нове: що означає умовно незамінна амінокислота? Тут усе дуже просто. Амінокислоти поділяються на три типи (4):

 1. Замінні.

Ми здатні синтезувати цю категорію речовин. Додатковий прийом з продуктів харчування або за допомогою харчових добавок позитивно впливає на здоров'я, але він не є ультимативно обов'язковим.

 1. Незамінні.

Біосинтез неможливий, а значить, ми повинні отримувати їх ззовні (продукти харчування, біодобавки).

 1. Умовно незамінні.

Ця категорія амінокислот синтезується організмом, але вироблення істотно знижується або взагалі припиняється при різних патофізіологічних станах (окремі захворювання, стрес і т.д.).

Підсумуємо: L-аргінін – це умовно незамінна амінокислота, що виробляється нашими системами, але за певних обставин вимагає обов'язкового надходження ззовні. Речовина відноситься до категорії «особливо важливі», оскільки без неї неможливе утворення клітини, а значить і живого організму.

При цьому, якщо розглядати L-аргінін як окремо взятий нутрієнт, то функція побудови білків лише невелике завдання, покладене на амінокислоту. Дуже вражає її терапевтичний, профілактичний потенціал, і саме про це ми зараз поговоримо.

Властивості аргініну через які трансформувалася наука і зраділа медицина

Вам про щось говорить словосполучення «оксид азоту»? Ні? Не засмучуйтесь, ви такі не одні. Цей природний газ добре знайомий спортсменам, медикам та вченим, а середньостатистична людина максимум могла чути про неї краєм вуха. Так от, оксид азоту нещодавно вважався більше шкідливим, ніж необхідним в організмі. Але все кардинально змінилося у 1998 році, коли пара вчених здобули Нобелівську премію з фізіології та медицини. А конкретніше – за відкриття, що стосуються оксиду азоту (NO) як сигнальної молекули в серцево-судинній системі (5). І ось тут наука та медицина як із ланцюга зірвалися. Чому? І до чого тут взагалі оксид азоту? Зараз ви все зрозумієте.

По-перше, було переглянуто підхід (на краще) до терапії та профілактики таких захворювань як:

 • гіпертонія;
 • атеросклероз;
 • цироз печінки;
 • артрит;
 • дисфункція нирок та інші патологічні стани.

А по-друге, кардинально змінилося ставлення до л-аргініну, адже NO є внутрішньоклітинною похідною аргініну. Якщо простіше, то оксид азоту виробляється з L-аргініну (6). І паралельно з цим частково змінилося розуміння робіт деяких наших центральних систем, які без аргініну просто не могли б функціонувати, це (7):

 • ЦНС;
 • серцево-судинна;
 • м'язова;
 • статева система.

Дуже навіть непогано, як для простої умовно незамінної амінокислоти, чи не так? Тепер, коли ми з вами знаємо, що таке L-аргінін і що оксид азоту – це невід'ємна частина речовини, поговоримо про безпосередню користь нутрієнта для організму.

Користь аргініну для здоров'я

І відразу до справи.

Серцево-судинна система

Аргінін для судин і звичайно ж серця виступає справжнім рятувальним колом серед океану дестабілізуючих факторів (8):

 • регулює тонус судин;
 • позитивно впливає на процес згортання крові;
 • запобігає розвитку тромбів.

Якщо говорити не про профілактику, а про терапію, то ці три функції надзвичайно важливі при патологічних станах, таких як:

 • гіпертонія;
 • діабет;
 • гіперхолестеринемія;
 • Запалення артерій.

При них різко погіршується вироблення оксиду азоту, що призводить до змін судин та значно підвищується ризик серйозних захворювань серця. Інвазивні, а також пероральні методи лікування аргініном служать в першу чергу для зниження артеріального тиску (9) та розслаблення судин.

ЦНС

Амінокислота виступає тут не просто балансуючою речовиною, а безпосередньо ланкою, що активно функціонує (10):

 • сприяє оптимізації кровотоку у мозку;
 • налагоджує процеси, які відповідальні за пам'ять;
 • підтримує стабільний нейронний зв'язок;
 • коригує цикли сну та неспання, дотримуючись їх рівноваги.

Також L-аргінін допомагає позбутися почуття тривоги та уникнути обтяжливих наслідків від стресу (11 ).

Гемостаз

Кілька слів про те, що це. Гемостаз є досить складною системою, яка підтримує кров у потрібному стані. Ця система виконує в нашому організмі три функції:

 • зберігає кров у рідкій формі;
 • зупиняє кровотечу (згортання крові);
 • фібриноліз (розчиняє тромби).

Тут без зайвих слів зрозуміло, що порушення гемостазу можуть призвести до плачевних наслідків. Так аргінін пригнічує активацію патологічних процесів гемостазу (12), мінімізуючи ризик дестабілізації роботи даної функції.

Імунна система

Якщо не вдаватися в нудні подробиці про цитокін, Т-клітини, клітини-кілери та інші воїни нашого імунітету, то в двох словах вам потрібно знати наступне:

 1. Рівень та стабільний метаболізм L-аргініну має вирішальне значення у регуляції захисних функцій організму (13).
 2. Амінокислота є важливою поживною речовиною як для вродженого, так і адаптивного імунітету (14).

Аргінін просто допомагає нам вижити і працює над цим з перших днів нашої появи на світ.

Рівень цукру

Амінокислота може бути вкрай корисна людям, які страждають на діабет. Тут дія аргініну грунтується на поліпшенні метаболізму глюкози та підвищенні чутливості до інсуліну (15). При цьому нутрієнт також виступає і профілактичним заходом, знижуючи шанс зіткнутися з діабетом людям, які перебувають у групі ризику (16).

Крім усього перерахованого вище, речовина відіграє вирішальну роль у детоксикації аміаку (17) і виводить з організму кінцевий азот. Ці моменти не лише очищають печінку від шлаків, а й тримають баланс оксиду азоту на прийнятному рівні. А безпосередня участь речовини у синтезі різних гормонів і ферментів (18) лише вкотре наголошує на значущості аргініну у нашому тілі.

Здавалося б, що ще може здивувати представлена ​​умовно незамінна амінокислота? Хм.

Користь аргініну індивідуального характеру

Крім загальних життєво важливих функцій та благотворного впливу на центральні системи, нутрієнт має позитивний ефект у окремих випадках.

Аргінін для чоловіків

Проблеми статевого плану – це те питання, яке L-аргінін здатний вирішити або, як мінімум, зрушити проблему з мертвої точки. Нездатність досягти ерекції (або підтримувати її) має чітке визначення – еректильна дисфункція. Те, з чим не хотів би зіткнутися жоден чоловік. L-аргінін благотворно впливає відразу за трьома напрямками (19, 20):

 • покращує якість сперми;
 • повертає до норми еректильні функції;
 • стабілізує роботу статевої системи загалом.

Аргінін для жінок

Ми не вникатимемо в те, що речовина є одним з основних компонентів інтим гелів і нерідко входить до складу засобів для омолодження шкіри та ліфтингу. Є тема значно важливіша і стосується вона вагітності.

Досить небезпечне захворювання, яке супроводжується наявністю білка в сечі та підвищенням артеріального тиску в період виношування плода, має назву прееклампсія. L-аргінін показав себе як ефективний профілактичний та терапевтичний засіб для запобігання, а також лікування недугу (21 , 22).

Аргінін для дітей

Оскільки L-аргінін є активним стимулятором соматотропіну (гормон росту), у дитячому організмі нутрієнт сприяє стабільному розвитку, а точніше нормальному лінійному росту дитини (23).

Аргінін та спорт

Навколо L-аргініну та побудови статури ходить багато різних чуток. Деякі з них не мають нічого спільного з правдою, інші ж підтверджені фактами та безпосередньо спортивними результатами. Ми торкнемося лише того, що достовірно відомо про взаємозв'язок аргініну та фізичних вправ:

 1. Креатин не потребує особливого уявлення, тому скажемо так: без аргініну синтез креатину в організмі неможливий (24).
 • Оксид азоту та фізичні навантаження тісно взаємопов'язані. Аргінін виступає тут активатором підвищення продуктивності та прискорювачем регенеративних функцій організму завдяки контролю наступних факторів (25):
 • вазодилатація (зниження опору в кровоносних судинах шляхом їх розширення та розслаблення);
 • кров'яний потік;
 • мітохондріальне дихання.
 1. Як уже згадувалося, посилює вироблення гормону росту.

Інші переваги аргініну у розрізі спорту потребують додаткових досліджень.

На цьому можна було б закінчити знайомство з аргініном, але ні.

Інвазивний та пероральний прийом аргініну: про що ВАЖЛИВО знати?

У тілі здорової людини речовина синтезується без будь-яких проблем і завжди перебуває в достатній кількості. Тому якщо ви вирішили доповнити свій раціон харчовою добавкою з амінокислотою або вдатися до інвазивного (внутрішньовенного) методу отримання нутрієнта, то повинні чітко розуміти навіщо ви це робите. Варіантів звичайно достатньо:

 • спорт;
 • індивідуальні дієти;
 • профілактика різних захворювань (особливо, якщо ви у групі ризику) та багато іншого.

Загалом думка проста: додаткове насичення здорового організму L-аргініном має бути виключно з усвідомленим підходом.

Інша справа, коли є патологічні стани:

 • окремі інфекції;
 • травми;
 • післяопераційний період;
 • різні тяжкі захворювання;
 • порушення роботи центральних систем тощо.

У цих випадках організм не виробляє нутрієнт належним чином і тут може виникнути гостра необхідність біодобавок і медичних препаратів з L-аргініном. До речі, використання амінокислоти в медицині для лікування різних станів – звичайна справа (26).

При цьому варто розуміти, що речовина може прийматися як у моноформаті, так і в комплексі з іншими лікарськими препаратами та харчовими добавками ( 27). Якщо ви вже приймаєте якісь ліки або біодобавки безпосередньо для лікування якогось захворювання, перед прийомом аргініну обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Це потрібно для виявлення сумісності прийому амінокислоти з іншими препаратами (нутрієнт сумісний далеко не з усіма видами медикаментів, трав та корисних речовин загалом).

Як ви могли помітити, тут не фігурувало надходження речовини із продуктів харчування. Чому? Тому що це абсолютно безглуздий захід.

Аргінін у продуктах: як отримати нутрієнт з їжі?

Якщо коротко – ніяк. Звичайно, з раціону ми отримуємо якусь частку аргініну, але проблема ось у чому.

Речовина міститься в досить обширному меню, зокрема в м'ясі, рибі, крупах і т.д. Ви можете визначити безліч таблиць із зазначенням того що, наприклад, в 100 грамах арахісу міститься 60% від добової потреби аргініну. Так, міститься. Тільки з цих 60% ми засвоїмо максимум 10% (це в кращому разі). І зрештою зі 100г арахісу отримуємо не 60% від добової потреби, а 6%.

Біодоступність L-аргініну знаходиться на дуже низькому рівні (28). Наскільки низький? Відомо, що засвоюваність речовин із біодобавок та медичних препаратів, відчутно вища, ніж із продуктів харчування. Так ось біодоступність L-аргініну фармакологічного формату знаходиться в межах 20% (29). Ні про яке поповнення дефіциту аргініну з продуктів харчування не може йтися. А якщо ви здорові, то ваш організм сам синтезує речовину і черговий запит у гуглі «дієта з великим вмістом аргініну» повністю втрачає сенс.

Саме тому дефіцит нутрієнта поповнюється виключно пероральним або інвазивним методом за допомогою біодобавок та медикаментів. І ось чому:

 • чітко вивірена доза речовини з урахуванням її абсорбції та інших особливостей;
 • амінокислота у чистому вигляді, що дає можливість при необхідності комбінувати з іншими харчовими добавками та препаратами;
 • за цих методів є повне розуміння, яка частка аргініну засвоюється організмом;
 • безпроблемне та швидке коригування дозування за потреби.

У харчових добавках пропорції речовини обов'язково піддаються високоточному прорахунку виробниками. Ну а за лікувальні препарати говорити зайве.

Не потрібно запихати всередину себе все, що має штамп «корисно». Це стосується як продуктів харчування, так і біодобавок. Повинен обов'язково бути присутнім баланс і звичайно ж здоровий глузд. Будьте здорові.

1. Eva Bianconi, Allison Piovesan, Federica Facchin, Alina Beraudi, Raffaella Casadei, Flavia Frabetti, Lorenza Vitale, Maria Chiara Pelleri, Simone Tassani, Francesco Piva, Soledad Perez-Amodio, Pierluigi Strippoli, Silvia Canaider. «An estimation of the number of cells in the human body», 2013 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23829164/

2. Science Learning Hub. «Proteins – what they are and how they’re made» – https://www.sciencelearn.org.nz/resources/1901-proteins-what-they-are-and-how-they-re-made

3. National Library of Medicine. «What are proteins and what do they do?» – https://medlineplus.gov/genetics/understanding/howgeneswork/protein/

4. U.S. National Library of Medicine. «Amino acids» – https://medlineplus.gov/ency/article/002222.htm

5. University Honors & Awards. «Nobel Prize (1998) in Physiology or Medicine» – https://honorsandawards.iu.edu/awards/honoree/1757.html

6. M. Mori, T. Gotoh. «Regulation of nitric oxide production by arginine metabolic enzymes», 2000 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10973788/

7. S. M. McCann, C. Mastronardi, A. Walczewska, S. Karanth, V. Rettori, W. H. Yu. «The role of nitric oxide in reproduction», 1999 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10559838/

8. Emina Sudar-Milovanovic, Milan Obradovic, Aleksandra Jovanovic, Bozidarka Zaric, Sonja Zafirovic, Anastasija Panic, Djordje Radak, Esma R. Isenovic. «Benefits of L-Arginine on Cardiovascular System», 2016 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26471966/

9. Matthias Hermann, Andreas Flammer, Thomas F. Lüscher. «Nitric oxide in hypertension», 2006 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17170603/

10. Mayur Virarkar, Lini Alappat, Peter Bradford, Atif B. Awad. «L-Arginine and Nitric Oxide in CNS Function and Neurodegenerative Diseases», 2013 – https://www.researchgate.net/publication/256450696_L-Arginine_and_Nitric_Oxide_in_CNS_Function_and_Neurodegenerative_Diseases

11. Miro Smriga, Toshihiko Ando, Masahisa Akutsu, Yasushi Furukawa, Kiyoshi Miwa, Yasushi Morinaga. «Oral treatment with L-lysine and L-arginine reduces anxiety and basal cortisol levels in healthy humans», 2007 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17510493/

12. T. W. Stief, M. Weippert, V. Kretschmer, H. Renz. «Arginine inhibits hemostasis activation», 2001 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11728528/

13. Bruno Lamas, Juliette Vergnaud-Gauduchon, Nicolas Goncalves-Mendes, Olivier Perche, Adrien Rossary, Marie-Paule Vasson, Marie-Chantal Farges. «Altered functions of natural killer cells in response to L-Arginine availability», 2012 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23399839/

14. G. Wu. «Arginine and immune function», 2014 – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780857090379500217

15. Shengdi Hu, Meng Han, Arash Rezaei, Defa Li, Guoyao Wu, Xi Ma. «L-Arginine Modulates Glucose and Lipid Metabolism in Obesity and Diabetes», 2017 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27356939/

16. Lucilla D. Monti, Elena Galluccio, Valentina Villa, Barbara Fontana, Serena Spadoni, Pier Marco Piatti. «Decreased diabetes risk over 9 year after 18-month oral l-arginine treatment in middle-aged subjects with impaired glucose tolerance and metabolic syndrome (extension evaluation of l-arginine study)», 2018 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267392/

17. David Coman, Joy Yaplito-Lee, Avihu Boneh. «New indications and controversies in arginine therapy», 2008 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18640748/

18. Sidney M. Morris Jr. «Arginine Metabolism Revisited», 2016 – https://academic.oup.com/jn/article/146/12/2579S/4589950

19. Yoshitomo Kobori, Keisuke Suzuki, Toshiyuki Iwahata, Takeshi Shin, Yuko Sadaoka, Ryo Sato, Kojiro Nishio, Hiroshi Yagi, Gaku Arai, Shigehiro Soh, Hiroshi Okada, Jeffry Michael Strong, Peter Rohdewald. «Improvement of seminal quality and sexual function of men with oligoasthenoteratozoospermia syndrome following supplementation with L-arginine and Pycnogenol», 2015 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26428638/

20. R. Stanislavov, V. Nikolova. «Treatment of erectile dysfunction with pycnogenol and L-arginine», 2003 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12851125/

21. E. E. Camarena Pulido, L. García Benavides, J. G. Panduro Barón, S. Pascoe Gonzalez, A. J. Madrigal Saray, F. E. García Padilla, S. E. Totsuka Sutto. «Efficacy of L-arginine for preventing preeclampsia in high-risk pregnancies: A double-blind, randomized, clinical trial», 2016 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27003763/

22. T. Dorniak-Wall, R. M. Grivell, G. A. Dekker, W. Hague, J. M. Dodd. «The role of L-arginine in the prevention and treatment of pre-eclampsia: a systematic review of randomised trials», 2014 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24172291/

23. Anneke J. A. H. van Vught, Pieter C. Dagnelie, Ilja C. W. Arts, Karsten Froberg, Lars B. Andersen, Bianca El-Naaman, Anna Bugge, Birgit M. Nielsen, Berit L. Heitman. «Dietary arginine and linear growth: the Copenhagen School Child Intervention Study», 2013 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23046689/

24. John T. Brosnan, Robin P. da Silva, Margaret E. Brosnan. «The metabolic burden of creatine synthesis», 2011 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21387089/

25. Onur Oral. «Nitric oxide and its role in exercise physiology», 2021 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33472351/

26. Martin D. Rosenthal, Phillip W. Carrott, Jayshil Patel, Laszlo Kiraly, Robert G. Martindale. «Parenteral or Enteral Arginine Supplementation Safety and Efficacy», 2016 – https://academic.oup.com/jn/article/146/12/2594S/4589961

27. National Library of Medicine. «L-Arginine» – https://medlineplus.gov/druginfo/natural/875.html

28. Claudia R. Morris, Jill Hamilton-Reeves, Robert G. Martindale, Menaka Sarav, Juan B. Ochoa Gautier. «Acquired Amino Acid Deficiencies: A Focus on Arginine and Glutamine», 2017 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28388380/

29. O. Tangphao, M. Grossmann, S. Chalon, B. B. Hoffman, T. F. Blaschke. «Pharmacokinetics of intravenous and oral L-arginine in normal volunteers», 1999 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10215749/

Відгуки про Аргінін — властивості та користь для здоров'я 0

Додавання відгуку

Як ваше ім'я * Введіть коректно ім'я
Електронна пошта Введіть коректно email
Що ви думаєте? Заповніть поле

Дякуємо, Ваше повідомлення надіслано на модерацію!

Інші корисні статті